Projekt urządzenia lasu na obszarze Natura 2000 musi być uzgodniony z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – wynika z jednej z poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, jaką w piątek wprowadził Sejm.
Uzgodnienia te mają się odbywać w drodze postanowienia, na które będzie przysługiwało zażalenie do ministra środowiska. Minister przy rozpatrywaniu zażalenia ma zasięgnąć opinii w regionalnej radzie ochrony przyrody i zająć stanowisko w ciągu 30 dni.
Uchwalone przepisy sprawią też, że w Polsce nie będzie można handlować produktami pochodzącymi z fok. Osoba, która wprowadzi np. do sprzedaży foczą skórę narazi się na karę aresztu albo karę grzywny.
Znowelizowana ustawa określa jednak, że zakaz przy wprowadzaniu produktów z fok mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1007/2009. Art. 3 tej dyrektywy określa natomiast, że wprowadzanie do obrotu produktów z fok dozwolone jest jedynie w przypadkach, gdy produkty pochodzą z polowań prowadzonych tradycyjnie przez Eskimosów. To oznacza, że ustawowy zakaz nie będzie miał zastosowania do produktów pochodzących z innych źródeł.
Przepisy dyrektywy WE 1007/2009 zostały wprowadzone po to, by na terenie UE nie było w obrocie produktów pochodzących np. z Kanady, gdzie co roku mają miejsce masowe rzezie tych zwierząt. Ofiarami uzbrojonych w pałki rzekomych myśliwych często są młode osobniki z uwagi na ich. UE wprowadzając takie zapisy postanowiła w ten sposób sprzeciwić się masowemu wybijaniu tych zwierząt.