Od dziś można handlować produktami z fok (skóry, tran) tylko, gdy wyroby pochodzą z polowań prowadzonych tradycyjnie przez Eskimosów. Obrót takimi przedmiotami z innych źródeł jest zabroniony i grozi za to grzywna. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, wcho dząca dziś w życie.
Nowela ustawy odsyła do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1007/2009, które wprowadza taki zakaz, by przeciwdziałać masowemu zabijaniu fok. Takie praktyki są notowane np. w Kanadzie, gdzie prawdziwych rzezi dokonuje się wyłącznie w celach zarobkowych. Parlament Europejski postanowił więc, że w UE nie będzie w obrocie produktów z fok, które spotkał taki los.
Nowela ustawy reguluje także kwestie odstępstw od zakazów dotyczących zwierząt i roślin chronionych w Polsce. Tak np. odstępstwo od zakazu zabicia chronionego zwierzęcia, gdy będzie to konieczne, wyda generalny dyrektor ochrony środowiska.
Również on będzie właściwy do wydawania decyzji dotyczących innych odstępstw, gdy dopuszczona działalność na pozyskiwanie chronionych gatunków czy niszczenie ich siedliska ma być prowadzona na obszarze większym niż jedno województwo.
Gdy natomiast np. transport, chów zwierzęcia chronionego ma się odbywać na terenie jednego województwa, to właściwi do wydania decyzji są regionalni dyrektorzy ochrony środowiska na właściwym dla nich obszarze.