– Początkowo, z grupą Polaków, współredagowaliśmy Wikipedię po angielsku. Ale gdy swoje wersje zaczęli tworzyć Niemcy, Francuzi, pomyśleliśmy, dlaczego nie my? I tak się zaczęło – wspomina Krzysztof Jasiutowicz, lekarz internista z Częstochowy, jeden ze współtwórców polskiej Wikipedii.
Drugim był Paweł Jochym, fizyk pracujący dziś w PAN. To jemu zawdzięczamy pierwsze hasło. Objaśniało regułę Titusa-Bodego związaną z odległością między planetami w Układzie Słonecznym. W sieci pojawiło się 26 września 2001 r. Trzy miesiące później Polską Wolną Encyklopedię Sieciową oficjalnie włączono do międzynarodowego projektu Wikipedia. Dziś liczy przeszło 800 tys. haseł, a wśród internautów trudno znaleźć kogoś, kto by jej nie znał.
– Artykuł w tradycyjnej encyklopedii zwykle ma jednego, dwóch autorów. Tu nawet kilkuset – mówi Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska zrzeszającego zaangażowanych w tworzenie encyklopedii.
Wikipedystą może być każdy. – Na naszych zjazdach pojawia się ksiądz, są naukowcy, studenci i właściciel firmy handlującej kosmetykami. Mamy nawet niewidomego z psem przewodnikiem – wylicza Zienowicz.
Dodanie do puli nowego hasła bądź uzupełnienie starego to kwestia kilku kliknięć myszką. – Autorzy czasem zakładają sobie stałe konto, ale nie jest to wymagane. Należy przy tym jednak podać źródło, z którego informacja została zaczerpnięta – wyjaśnia Zienowicz.