- W lasach znajdziemy m.in. 22 tys. km szlaków pieszych, 21 tys. km tras rowerowych i 3 tys. km konnych. Pokonanie tych tras zajęłoby jednej osobie aż trzy lata, przy założeniu pokonywania codzienne odległości równej trasie maratonu - zauważa Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. Są też szlaki przygotowane specjalnie z myślą o amatorach nordic walkingu, a także miejsca na spływy kajakowe, konne obozy, wyprawy survivalowe czy orienteering (odnajdywanie w lesie ukrytych punktów kontrolnych).
Ponadto leśnicy przygotowali w całym kraju 5,5 tys. różnych obiektów turystycznych i ścieżek edukacyjnych. Coraz więcej z nich przystosowywanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (kładki dla wózków, tablice w alfabecie Braille'a). - Pasjonaci historii w lasach odnajdą wiele cennych pamiątek z prastarych dziejów Polski – datowanych od wczesnego średniowiecza po czasy niepodległościowych powstań czy tajemniczych leśnych cmentarzy z okresu II wojny światowej. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się odrestaurowane przedwojenne leśne kolejki wąskotorowe, które wożą turystów przez malownicze tereny m.in. w Bieszczadach i na Podlasiu - dodaje Malinowska.
Z badań na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że często w lesie bywa 34 proc. osób, okazjonalnie 38 proc., natomiast aż 28 proc. twierdzi, że do lasu w ogóle nie chodzi. Mimo że lasów u nas przybywa i są łatwo dostępne, korzystamy z nich umiarkowanie. – Zarządzamy lasami zajmującymi jedną czwartą powierzchni Polski i każdy ma do nich swobodny dostęp - inaczej niż w wielu innych krajach. Możemy w nich odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sport. Warto z tej możliwości korzystać – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. W ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy", leśnicy zapraszają do częstszego odwiedzania polskich lasów.
- Nasze lasy to największa i darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim. To zasługa m.in. olejków eterycznych wydzielanym przez drzewa, bo ich składniki działają bakteriobójczo i uspokajająco - zachęca Anna Malinowska.
Podczas długiego weekendu w lasach, różnych miejscach kraju odbędzie się wiele imprez plenerowych. Informację o nich są m.in. na specjalnej podstronie w portalu Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl/zapraszamy/wydarzenia-kampanii). W Dolinie Trzech Stawów w Katowicach od 3 do 5 maja leśnicy organizują wielką strefę piknikową. Będą konkursy i gry terenowe, okazja do zobaczenia leśnych zwierząt (pacjentów „pogotowia" prowadzonego przez leśników), wspólne sadzenie drzew, koncerty. W dolnośląskim Świeradowie-Zdroju 4 maja warto wybrać się na rajd nordic walking zwieńczony grą w bule na leśnej polanie, kilka pieszych wyprawy z leśnikami w roli przewodników (także dla osób niepełnosprawnych) albo nocną obserwację gwiazdozbiorów w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Dla fanów dwóch kółek ciekawą propozycją jest rodzinna wycieczka unikatową trasą „Singltrek pod Smrkem", uznaną za jedną z najlepszych tras rowerowych tego typu na świecie.