Pracownik kosztuje za dużo

Przestarzałe regulacje kodeksu pracy to według przedsiębiorców największa bariera w prowadzeniu działalności gospodarczej – wynika z przeprowadzonego właśnie przez Business Centre Club badania wśród przedsiębiorców.

Publikacja: 03.09.2014 13:55

Pracownik kosztuje za dużo

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Największym problemem są bardzo wysokie koszty prowadzenia działalności. W odniesieniu do przepisów prawa pracy najbardziej podkreślano zbyt wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia. Narzeka na nie aż 87 proc. przedsiębiorców. - Te koszty ozusowania danej kwoty są też abstrakcyjne. Ludzie tak naprawdę dostają bardzo mało pieniędzy, teoretycznie ubruttowiona kwota jest bardzo duża – odpowiedział przedsiębiorca prowadzący średniej wielkości firmę.

Pozapłacowe koszty pracy są postrzegane jako ukryty podatek, z jednej strony obniżający rentowność ekonomiczną działalności, zaś z drugiej zmniejszający zamożność pracowników i ograniczający popyt wewnętrzny w kraju.

To obciążanie wynagrodzeń zbyt wysokimi składkami ubezpieczeń społecznych jest główną przyczyną rozbudowanego rynku umów cywiloprawnych, zwanych pogardliwie przez związkowców „śmieciowymi", oraz zasięgu „szarej strefy" w gospodarce. - Nie chodzi o to, że ja, jako pracodawca nie chcę za moich pracowników płacić ZUS-u. Ja tylko chciałbym, żeby ten ZUS był mniejszy – tłumaczą przedsiębiorcy.

Zbyt wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia to także czynnik negatywnie wpływający na rozbudowywanie systemów wynagrodzeń o bonusy takie jak abonament medyczny czy samochód służbowy. W tym przypadku konieczność ponoszenia obciążeń podatkowych powoduje, iż elementy pozapieniężne z punktu widzenia pracownika stają się stałym elementem comiesięcznego wynagrodzenia i nie spełniają swojej funkcji.

- A i tak nie ma gwarancji, że pracownik nie dostanie na przykład z ZUS, albo z urzędu skarbowego wezwania do zapłacenia jakiegoś tam podatku, albo jakieś składki ZUS od jakiegoś bonu, który dostał u mnie w pracy. To są po prostu elementy takie, na które pracownicy nie zwracają uwagi, ale my to oceniamy jako negatywne skutki tego akurat przepisu – odpowiedział w ankiecie reprezentant dużej firmy.

Pozapłacowe koszty zatrudnienia nie są jedynym problemem związanym z prawem pracy. Szczególnie mikro przedsiębiorstwa, ale również większe firmy zatrudniające pracowników na zasadzie samozatrudnienia i/lub współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, wskazują na ograniczenie rozwoju przedsiębiorczości ze względu na konieczność zapłaty składek ZUS w sytuacji, gdy firma nie generuje przychodu. Tu przytaczano prostą zależność wskazującą, że w sytuacji braku płynności finansowej nie jest możliwe regulowanie jakichkolwiek zobowiązań wobec wierzycieli.

Społeczeństwo
Rafael Nadal wspiera WOŚP. Na aukcji rakieta podpisana przez tenisistę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Śnieg, marznące opady i mgła. W tych rejonach zapanują trudne warunki drogowe
Społeczeństwo
Finanse seniorów: Nieco lepiej, ale nie na długo
Społeczeństwo
Najnowsza prognoza pogody długoterminowej do maja. Czeka nas sporo anomalii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polacy poparliby wprowadzenie podatku obronnego?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego