- Przed wojną mieliśmy 1000-1500 uczniów, teraz jest ich dziesięć razy mniej. Aż do wybuchu wojny, szkoła bardzo prężnie się rozwijała, potem wszystko zaczęło się pogarszać - mówi Khatonik Khajigian, absolwentka prawa, która od siedmiu lat pracuje jako asystentka kierownika jednej ze szkół w Aleppo. - Byliśmy narażeni na ciągłe ostrzały. Kompletnie zniszczony został plac zabaw, gdzie bawiły się dzieci ze szkoły oraz część przedszkolna, która znajduje się na trzecim piętrze. Żyliśmy w ciągłym strachu. W razie zagrożenia dzieci i personel, jeśli byli w tym czasie w szkole, uciekali do piwnicy albo do budynku teatru obok - dodaje. 

W podobnej sytuacji jest 70 proc. szkół w Syrii, które uległy zniszczeniom w wyniku działań wojennych. Poza remontami niezbędne są także zakupy wyposażenia i sprzętu. Największa organizacja dobroczynna w Polsce, Caritas Polska, w ramach udzielenia pomocy umożliwia między innymi polskim szkołom przekazywanie wsparcia placówkom oświatowym w Syrii.

materiały prasowe/Caritas

Jak wyjaśnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, „służy temu program Szkoła Szkole”. - Jego celem jest poprawa jakości edukacji w syryjskich szkołach oraz zapewnienie ich uczniom godnych warunków nauki i rozwoju - mówi. - Zebrane przez polskie szkoły fundusze pozwalają nam na zakup materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie podstawowych remontów i organizację dodatkowych zajęć dla dzieci - podkreśla. 

Czytaj więcej

Michał Żakowski: Caritas - wielki polski ambasador w Syrii

Podziękowania z Aleppo

Dzięki programowi Caritas polskie szkoły przekazały już na rzecz szkół w Syrii ponad 150 tys. zł. Zbiórki organizowane są między innymi podczas szkolnych imprez – zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. 

Społeczności syryjskich szkół, które wspierane są w ramach programu, są wdzięczne polskim darczyńcom. Uczniowie z Aleppo nagrywają podziękowania dla swoich rówieśników z Polski. Dziękują również ich opiekunowie.

materiały prasowe/Caritas

- Wsparcie z programu pozwoliło szkołom wyposażyć swoje pracownie i wypełnić biblioteki książkami, wiele szkół wyremontowało i wyposażyło swoje przedszkola oraz stworzyło miejsca do zabaw na okres zimowy. Dzięki funduszom jedna z placówek zakupiła nawet panele słoneczne, by nie zabrakło prądu podczas lekcji - zaznacza Carla Audo, koordynatorka projektów edukacyjnych z Hope Center, organizacji współpracującej z Caritas Polska w Syrii. - Między szkołami polskimi a syryjskimi nawiązała się piękna relacja, uczniowie wymieniają się listami i pozdrowieniami. Wielkie podziękowania płyną od nas i od wszystkich dzieci w naszych szkołach - dodaje koordynatorka.

Czytaj więcej

Caritas z pomocą potrzebującym w Libanie

Na meble, komputery i place zabaw

W bieżącym roku szkolnym Caritas Polska planuje zebrać dla syryjskich szkół aż 300 tys. zł., co jest bardzo ambitnym celem. - Wsparcie ułatwi dokonanie najpilniejszych zakupów, np. sprzętu multimedialnego, wyposażenia placu zabaw dla najmłodszych uczniów, czy też mebli lub sprzętu biurowego - podkreśla Gabriela Pawlak, dodając, „każda lokalna inicjatywa jest cenna”. 

Aby zachęcić społeczności szkolnych w inicjatywie, zorganizowano konkurs, w ramach którego wyłoniona zostanie ta, która pochwali się największą kreatywnością podczas zbiórki funduszy. Nagrodą będzie wizyta gwiazdy, Idy Nowakowskiej – ambasadorki programu.

materiały prasowe/Caritas

Etapy programu Szkoła Szkole to: rejestracja polskiej szkoły na stronie programu, wpłata zebranej kwoty na konto bankowe Caritas Polska, przekazanie przez Caritas środków szkole syryjskiej i wreszcie zakup sprzętu, przeprowadzenie prac remontowych bądź organizacja zajęć przez szkołę zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami. Na zakończenie następuje rozliczenie środków i powstaje ilustrowany zdjęciami raport końcowy.

Czytaj więcej

Caritas Polska rozwija pomoc medyczną dla kobiet z Jemenu

Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą.