Decyzja stanowego Sądu Apelacyjnego (5-2) podtrzymuje wcześniejszą decyzję sądu i oznacza, że Happy nie zostanie uwolniona.

Sąd stwierdził, że "chociaż nikt nie kwestionuje, że słonie są istotami inteligentnymi zasługującymi na właściwą opiekę i współczucie", to jednak ustawa Habeas Corpus Act ma na celu ochronę wolności ludzi i nie ma zastosowania do zwierząt nie będących ludźmi, takich jak Happy.

Zoo i jego sympatycy ostrzegali, że wygrana obrońców z Nonhuman Rights Project może otworzyć drzwi do większej liczby pozwów w imieniu zwierząt, w tym zwierząt domowych i innych gatunków w ogrodach zoologicznych.

"Stwierdzenie, że słonica Happy może powołać się na habeas corpus w celu zakwestionowania jej przetrzymywania w zoo na Bronksie - przetrzymywania, które jest dozwolone i które, jak wszystko na to wskazuje, jest zgodne z stanowymi i federalnymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi - miałoby ogromny destabilizujący wpływ na współczesne społeczeństwo" - orzekł sąd. 

Bronx Zoo argumentowało, że Happy nie jest ani bezprawnie więziona, ani nie jest osobą, lecz dobrze traktowanym słoniem. Obrońcy z Nonhuman Rights Project argumentowali, że Happy jest autonomicznym, złożonym poznawczo słoniem, któremu należą się prawa zastrzeżone przez prawo dla "osoby".

Dwóch sędziów, Rowan Wilson i Jenny Rivera, napisało stanowcze zdania odrębne, w których stwierdzili, że fakt, iż Happy jest zwierzęciem, nie uniemożliwia jej posiadania praw. Rivera napisała, że Happy jest przetrzymywana w "środowisku, które jest dla niej nienaturalne i które nie pozwala jej żyć własnym życiem".

"Jej niewola jest z natury niesprawiedliwa i niehumanitarna. Jest obrazą dla cywilizowanego społeczeństwa, a każdy dzień, w którym pozostaje w niewoli - jako widowisko dla ludzi - umniejsza znaczenie nas samych" - napisała sędzia.

Od wyroku sądu najwyższego Nowego Jorku nie można się odwołać. Organizacja Nonhuman Rights Project nie odniosła zwycięstwa w podobnych sprawach, m.in. dotyczących szympansa o imieniu Tommy, mieszkającego na północy Nowego Jorku.

Steven Wise, założyciel grupy, powiedział, że cieszy się, iż udało mu się przekonać niektórych sędziów. Zauważył, że grupa prowadzi podobną sprawę w Kalifornii i planuje kolejne w innych stanach i krajach.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Przyjrzymy się dokładnie, dlaczego przegraliśmy, i postaramy się, na ile to możliwe, aby taka sytuacja się nie powtórzyła - zapowiedział.

Happy urodziła się na wolności w Azji na początku lat 70-tych, została złapana i przywieziony do Stanów Zjednoczonych rok późnij. Happy przybyła do Bronx Zoo w 1977 roku razem ze słoniem Grumpy, który został śmiertelnie ranny w 2002 roku w starciu z dwoma innymi słoniami.