Muzeum Polskie w Rapperswilu jednak ocalone

Naciski dyplomatyczne przynoszą efekty. Jedna z najstarszych polskich placówek muzealnych za granicą – w szwajcarskim Rapperswilu – na razie nie straci siedziby.

Aktualizacja: 02.01.2017 22:29 Publikacja: 01.01.2017 18:11

Muzeum Polskie w Rapperswilu jednak ocalone

Foto: Wikipedia/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Jeszcze do niedawna sytuacja wydawała się beznadziejna. Władze lokalne dążyły do usunięcia muzeum ze średniowiecznego zamku.

W listopadzie 2016 r. Rapperswil odwiedził jednak prezydent Andrzej Duda. – Zależy mi, by muzeum pozostało na zamku – powiedział w czasie spotkania ze szwajcarskim prezydentem Johannem Schneiderem-Ammannem. Spotkał się także z władzami miasta.

– Problem tkwi w niemożliwości bezpośredniego nacisku władz Konfederacji Szwajcarskiej na politykę lokalną Rapperswilu, ale z pewnością został wysłany sygnał, aby zarzucić projekt wyrzucenia muzeum z zamku – mówi „Rzeczpospolitej" dyrektor placówki Anna Buchmann.

Również MSZ zwraca nam uwagę, że w Szwajcarii „wola polityków szczebla centralnego nie zawsze przekłada się na działania szczebla kantonalnego, a nawet gminnego".

Anna Buchmann zauważa jednak, że miasto odrzuciło projekt zagospodarowania zamku, który przewidywał usunięcie z niego muzeum. – Na nowy projekt jest rozpisany konkurs, podjęte decyzje muszą przejść przez głosowania obywateli, a te trwają długo – dodaje.

Nowe projekty będą rozpatrywane do końca 2017 r. – Wtedy zobaczymy, jak dalece władze miasta są gotowe do ustępstw wobec nas. Z pewnością zmieniło się stanowisko władz gminy i miasta, nie ma już mowy o całkowitym wyrzuceniu muzeum z zamku, jednak forma prezentacji muzealnej będzie dopiero się kształtować – zastrzega Anna Buchmann.

Jak nas zapewnia nasze MSZ, „przyszłość muzeum była i jest przedmiotem bieżących kontaktów na różnych szczeblach między Warszawą a Bernem". Urzędnicy resortu zapewniają nas, że w styczniu 2017 r. planowana jest seria spotkań ambasadora RP w Bernie z miejscowymi rozmówcami.

„Placówka czeka na objęcie urzędu przez nowo wybranego prezydenta miasta, który jest szczególnie istotnym partnerem w tej sprawie" – dodaje MSZ. Działania te wspiera Ministerstwo Kultury, które opracowało koncepcję modernizacji muzeum.

O problemach placówki pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" od kilku lat. Władze miasta, położonego na północnym brzegu Jeziora Zuryskiego, 40 km od Zurychu, planowały zmienić charakter średniowiecznego zamku. Plan zagospodarowania przewidywał jego modernizację i stopniową prywatyzację. W pomieszczeniach, które dzisiaj zajmuje Muzeum Polskie, miała być urządzona restauracja.

Przedstawiciele miejscowej Polonii zwracali nam uwagę, że decyzję o wyrzuceniu muzeum poprzedziła „bezprecedensowa kampania nienawiści skierowana przeciwko obecności Polaków w Rapperswilu, organizowana przez lokalnych polityków". Domagało się tego prywatne zrzeszenie Pro Schlos i wydawca lokalnej gazety „Obersee Nachrichten". W efekcie nie doszło do podpisania nowej umowy z władzami Rapperswilu na dzierżawę przez muzeum pomieszczeń zamkowych na kolejnych 25 lat.

Muzeum założył w 1870 r. Władysław hr. Broel-Plater. W zamku mieszkali znani Polacy, m.in. przez cztery lata tworzył tam pisarz Stefan Żeromski.

W zbiorach są m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego, medale, stare mapy, rzeźby, militaria. Są też pamiątki historyczne, np. medalion z włosami Tadeusza Kościuszki, jego zegarek, fotel Henryka Sienkiewicza i tzw. niema klawiatura służąca do ćwiczeń Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Są też pamiątki związane z internowanymi w Szwajcarii w czasie II wojny światowej żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.  

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne