Mer Ploermel: Odwołamy się do ETPC ws. pomnika papieża

- Zaskarżymy wyrok do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo nie można zmieniać miejsca rzeźby bez zgody jej autora - zapowiada Patrick Le Diffon, mer miasta Ploermel, komentując w "Gazecie Polskiej" decyzję francuskiej Rady Stanu, nakazującą usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II.

Aktualizacja: 07.11.2017 13:30 Publikacja: 07.11.2017 13:27

Autorem rzeźby ukazującej papieża pod łukiem zwieńczonym krzyżem jest rosyjski rzeźbiarz gruzińskieg

Autorem rzeźby ukazującej papieża pod łukiem zwieńczonym krzyżem jest rosyjski rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Cereteli

Foto: AFP

qm

- Pomnik polskiego świętego papieża w całości stanowi część pejzażu miasta i jego dziedzictwa. Ludzie są zbulwersowani wyrokiem Rady Stanu. Statua ta nigdy nie była powodem nieporozumień czy waśni religijnych - podkreśla w wywiadzie Le Diffon. Dodaje, że "zrobi wszystko, by pomnik pozostał na swoim miejscu".

Mer Ploermel rozważa różne możliwości ominięcia decyzji Rady Stanu. Jedną z możliwości jest sprywatyzowanie parkingu, na którym znajduje się pomnik. - Ofertę jego wykupu zgłosili francuscy biskupi - tłumaczy Le Diffon. Możliwa też jest sprzedaż terenu agencji nieruchomości, która planuje remont zniszczonej pożarem pobliskiej szkoły katolickiej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem