Sondaż: Jedna trzecia Polaków chce legalnej aborcji do 12 tygodnia

W sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski 5,2 proc. ankietowanych opowiedziało się za całkowitym zakazem aborcji. Ponad połowa badanych uważa, że o przepisach aborcyjnych powinno zdecydować referendum.

Publikacja: 07.11.2021 08:32

Sondaż: Jedna trzecia Polaków chce legalnej aborcji do 12 tygodnia

Foto: AFP, Wojtek Radwański

Sondażownia zapytała Polaków o opinie dotyczącą przepisów dopuszczających aborcję po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z października 2020 roku.

Wyrok ten z warunków dopuszczających aborcję usunął, jako niezgodną z konstytucją, przesłankę embriopatologiczną - ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu. W efekcie w Polsce legalna aborcja jest możliwa jedynie w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowia lub życiu kobiety lub gdy jest wynikiem czynu zabronionego.

Czytaj więcej

MZ: W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia kobiety aborcja jest zgodna z prawem

Zdaniem 42,8 proc. badanych powinien zostać przywrócony tzw. kompromis aborcyjny, z warunkiem usuniętym przez TK.

Prawie jedna trzecia ankietowanych, 31,1 proc. uważa, że przepisy aborcyjne powinny zostać zliberalizowane i dopuszczać legalną aborcję do 12 tygodnia bez pytania kobiety o powód decyzji.

Zdaniem 10,4 proc. pytanych obecne przepisy powinny pozostać bez zmian. Zaostrzenia, czyli całkowitego i bezwarunkowego zakazu aborcji, chce 5,2 proc. respondentów.

Zdania na ten temat nie ma 10,5 proc.

Zbadano również opinię społeczeństwa w zależności od sympatii politycznych.

W przypadku zwolenników partii rządzącej, 28 proc. głosujących na PiS chce powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego. 14 proc. jest zdania, że prawo powinno zostać zliberalizowane, , tyle samo chce zaostrzenia, a pozostawienia obecnie obowiązujących przepisów chce 17 proc. ankietowanych.

Wśród wyborców Konfederacji aż 61 proc. jej wyborców uważa, że powinien zostać przywrócony kompromis aborcyjny. 13 proc. chce liberalizacji przepisów, 16 - utrzymania obecnie obowiązujących. Nikt nie opowiedział się za zaostrzeniem prawa w tym względzie.

Za przywróceniem kompromisu aborcyjnego opowiada się:  57 proc. wyborców KO, 46 proc. wyborców Lewicy oraz aż 88 proc. badanych, którzy poparli PSL z Kukiz-15. Liberalizacji obecnego prawa aborcyjnego chce; 41 proc. wyborców KO, 54 proc. ankietowanych popierających w 2019 roku Lewicę oraz 12 proc. sympatyków PSL i Kukiz'15.

1 proc. ankietowanych wyborców KO chce utrzymania obecnych przepisów. 1 proc. nie ma zdania.

W sondażu padło również pytanie o to, czy w Polsce powinno zostać przeprowadzone referendum w sprawie warunków dopuszczalności aborcji.

Jego zwolennikami jest 57,9 proc. respondentów, w tym "zdecydowanie tak" odpowiedziało 30,5 proc.

Referendum nie chce 36,5 proc.  w tym 20,2 proc. - zdecydowanie.

Zdania na ten temat nie ma 5,6 proc. pytanych.

Wśród wyborców PiS zwolennikami referendum jest 31 proc., 55 proc. - przeciw, 14 proc. nie ma zdania.

Wśród wyborców wszystkich ugrupowań opozycyjnych za referendum opowiada się 69 proc. ankietowanych, 29 jest przeciw, a 2 proc. nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów. Do przeprowadzenia sondażu skorzystano w metody CATI - wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.

Społeczeństwo
Organizatorzy: 50 tysięcy osób na Narodowym Marszu Życia w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów