Sondaż: Jak Amerykanie oceniają wycofanie żołnierzy z Afganistanu przez Bidena?

51 proc. Amerykanów negatywnie ocenia zarządzanie przez prezydenta Joe Bidena wycofywaniem się amerykańskich żołnierzy z Afganistanu - wynika z sondażu Reuters/Ipsos, którego wyniki opublikowano 30 sierpnia.

Aktualizacja: 31.08.2021 06:37 Publikacja: 31.08.2021 04:19

Sondaż: Jak Amerykanie oceniają wycofanie żołnierzy z Afganistanu przez Bidena?

Foto: PAP/EPA

Pozytywnie administrację Joe Bidena za sposób wycofania żołnierzy z Afganistanu ocenia 38 proc. respondentów.

30 sierpnia, 20 lat po interwencji wojskowej w Afganistanie, Amerykanie wycofali z tego kraju swoich ostatnich żołnierzy.

Od 14 sierpnia do 30 sierpnia trwała ewakuacja z Afganistanu, opanowanego przez talibów, obywateli państw zachodnich i afgańskich sojuszników armii państw Zachodu. W tym czasie z Afganistanu ewakuowano ponad 122 tys. osób.

Mimo to w Afganistanie zostali zarówno obywatele USA, jak i współpracujący z armiami Zachodu Afgańczycy, których nie udało się ewakuować. Waszyngton ma podejmować teraz działania dyplomatyczne zmierzające do tego, by osoby te również mogły opuścić kraj.

Talibowie kategorycznie odrzucali możliwość, by amerykańscy żołnierze, zapewniający bezpieczeństwo lotniska w Kabulu w czasie ewakuacji, pozostali w kraju dłużej, niż do 31 sierpnia.

Tymczasem 49 proc. respondentów sondażu Reuters/Ipsos uważa, że amerykańscy żołnierze powinni pozostać w Afganistanie dopóki nie uda się ewakuować wszystkich obywateli amerykańskich i afgańskich sojuszników USA. Kolejnych 25 proc. uważa, że amerykańscy żołnierze powinni zostać w Afganistanie do czasu ewakuacji wszystkich obywateli USA.

Za niezwłoczną ewakuacją opowiedziało się 13 proc. respondentów.

Na pytanie o ocenę sposobu ewakuacji afgańskich sojuszników USA przez administrację Bidena, 45 proc. respondentów wyraziło ocenę pozytywną, a 42 proc. - negatywną.

20 proc. uczestników sondażu uważa, że to Biden ponosi największą odpowiedzialność za obecną sytuację w Afganistanie. 10 proc. respondentów uznało, że największą odpowiedzialność za sytuację w Afganistanie ponosi prezydent George W. Bush (za jego prezydentury doszło do interwencji w Afganistanie), a 9 proc. obwinia za obecną sytuację w Afganistanie Donalda Trumpa, który w toku negocjacji z talibami zgodził się na wycofanie z Afganistanu wojsk amerykańskich.

Jednocześnie Amerykanie przyznają, że największym problemem ich kraju jest obecnie walka z epidemią koronawirusa (35 proc.) i sytuacja gospodarcza (18 proc.). Afganistan, jako największy problem USA, wskazuje 10 proc. respondentów.

W czasie 20-letniego konfliktu w Afganistanie zginęło ponad 2 400 żołnierzy USA i ok. 240 tysięcy Afgańczyków. Interwencja w Afganistanie kosztowała USA ok. 2 bln dolarów.

Sondaż Reuters/Ipsos przeprowadzono między 27 a 30 sierpnia na grupie 1 003 dorosłych obywateli USA. Margines błędu statystycznego wynosi 4 punkty procentowe. 

Pozytywnie administrację Joe Bidena za sposób wycofania żołnierzy z Afganistanu ocenia 38 proc. respondentów.

30 sierpnia, 20 lat po interwencji wojskowej w Afganistanie, Amerykanie wycofali z tego kraju swoich ostatnich żołnierzy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek
Społeczeństwo
Hipopotam okazał się samicą. Przez lata ZOO myślało, że jest samcem