Unijny raport dotyczy ubiegłorocznego sezonu. Komisja analizuje i ocenia w nim wszystkie europejskie kąpieliska.

Jej zdaniem aż 19 procent takich miejsc w Polsce, czyli 17 nadmorskich kąpielisk, nie spełniało norm UE. To gorszy wynik niż rok wcześniej (14 proc.). Minimalne wymagania unijnej dyrektywy o czystości wód spełniało 81 proc. kąpielisk, a w 2006 roku – 85 proc.

Znacznie lepiej jest z kąpieliskami w pozostałych regionach Polski. Podstawowe normy unijne w 2007 roku spełniały 204 z nich (79 proc.), a zaostrzone aż 109 (42 proc.). W 2006 roku było to odpowiednio 65 i 34 procent.

Na mapie dołączonej do raportu czerwonym kolorem jako miejsca niespełniające norm komisja zaznaczyła m.in. kąpieliska w Darłówku, Dąbkach, Międzyzdrojach, Unieściu, Sarbinowie, Chłopach, Jastrzębiej Górze, trzy plaże gdańskie, po jednej w Gdyni, Sopocie i Ustce. Z dokumentu nie wynika jednak, której z norm nie spełniły wskazane kąpieliska.

Raport komisji – choć potrzebny – często jest krytykowany z powodu licznych błędów. Wskazane w nim jako niespełniające w 2007 r. norm unijnych plaże w Dąbkach i Wschodniej Ustce w tym samym roku uzyskały w międzynarodowym programie „Błękitnej Flagi” tzw. Krajowe Wyróżnienia za „doskonałą jakość wody i organizację usług”. A wczoraj zachodniopomorski sanepid poinformował o dopuszczeniu do użytkowania wszystkich 39 podległych mu morskich kąpielisk.