– Polska nie odzyskała niepodległości z dnia na dzień 11 listopada 1918 roku. Ta data to jedynie symbol całej serii wydarzeń, które poprzedzały przekazanie przez Radę Regencyjną dowództwa nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu – mówi Jan Rećko, historyk i wiceprezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków.
91 lat później obchody rocznicy najważniejszego święta państwowego też nie ograniczają się do jednego dnia.
[srodtytul]Lekcje śpiewu[/srodtytul]
Pierwszy zaczął świętować Kraków – już pod koniec października. Oprócz oficjalnych przemówień, składania wiązanek władze miasta zorganizowały bieg sztafetowy wokół Rynku Głównego. To oczywiście nie koniec. Bo 11 listopada Kraków też będzie wspominał odzyskanie niepodległości i w tym dniu stanie się wyjątkowo rozśpiewanym miastem. Na Rynku Głównym odbędzie się lekcja śpiewania „Radosna Niepodległości!”. Urzędnicy przygotowali 4,5 tys. śpiewników z tekstami pieśni patriotycznych.
Od kilku dni śpiewający jest już Lublin, gdzie trwa konkurs poezji, prozy i pieśni patriotycznej. Dziś odbędzie się finał i koncert laureatów, ale to tylko jedna z kilkudziesięciu imprez, jakie są zaplanowane w mieście w związku z 11 listopada.