– Przez dziesięć minut prezentowałem swój projekt badawczy, a potem odpowiadałem na pytania komisji w Brukseli. Poziom adrenaliny był wysoki, bo bardzo chciałem wygrać, a wydawało mi się to trudne, gdyż niewielu naukowcom z Polski to się udało – opowiada dr Piotr Garstecki, 36-letni naukowiec z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, kierownik Grupy Badawczej Mikroprzepływów i Płynów Złożonych. Jest jednym z dwóch polskich naukowców, którzy w tym roku zdobyli prestiżowe granty European Research Council (ERC) – „ERC Starting Grant".
Przez pięć lat udało się to tylko ośmiu badaczom z naszego kraju. W tym czasie naukowcy z Wielkiej Brytanii czy Niemiec wzięli miliony euro.
Prestiż i pieniądze
ERC to założona w 2007 r. przez Unię Europejską instytucja, która finansowo wspiera rozwój nauki. Jej budżet na lata 2007 – 2013 wynosi 7,5 mld euro. W tym roku wśród naukowców rozdzielono 670 mln euro na 480 projektów.
Dr Garstecki na swój projekt otrzymał 1,75 mln. – Konstruujemy układy z mikrokanalikami, którymi przepuszczamy płyny. Kanaliki są grubości ludzkiego włosa. Reakcje płynów są rejestrowane i analizowane przez komputer – opowiada naukowiec.
Wyniki takich badań mogą mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie w nauce potrzebna jest miniaturyzacja, np. w farmacji przy poszukiwaniu nowych leków, kiedy trzeba przeprowadzić wiele doświadczeń, używając wielu kosztownych składników, albo w diagnostyce, kiedy z małej próbki płynów fizjologicznych trzeba wykonać wiele badań. – Wkrótce rozpoczynamy rekrutację młodych doktorów: fizyków i biologów, którzy będą współtworzyli projekt – zapowiada dr Garstecki.