Przybyłowicz apeluje o pilną interwencję w dwóch ważnych i drażliwych społecznie sprawach, które obecnie prowadzi.
Takie pismo trafiło dziś do naszej redakcji z Krajowej Rady Komorniczej. Wynika z niego, że samotna matka wraz z dziewięciolatkiem jest zagrożona eksmisją do noclegowni lub schroniska. Eksmisją zagrożona jest też inna rodzina z 15-letnim dzieckiem oraz 23-letnim, które jest nieuleczalnie chore i wymagające stałej opieki. Do końca marca komornik nie mógł podjąć czynności wobec tych dłużników, bo byli chronieni. Teraz ten okres minął i komornik powinien podjąć swoje czynności, bo zgodnie z wyrokiem tym rodzinom nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego.
- Sąd opiekuńczy nie znalazł podstaw do podjęcia działań w tej sprawie, Miasto Kołobrzeg nie widzi podstaw do przyznania lokalu socjalnego, zaś rodziny wskazały, że nie mają się dokąd wyprowadzić – opowiada Robert Damski, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.
Krzysztof Przybyłowicz szuka pomocy dla zagrożonych eksmisją rodzin. Zwracał się z prośbą o zainteresowanie do Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości, Prezesa Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, władz miasta oraz dwóch Posłów na Sejm RP. Pisma skierowane do tych instytucji nie przyniosły jeszcze konkretnych efektów, a czas nagli.
- Krajowa Rada Komornicza, wyrażając pełne poparcie dla wniosku o podjęcie działań w interesie obywateli oraz o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, jaki wpłynął ze strony Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu, pana Krzysztofa Przybyłowicza, zwróciła się wczoraj do Ministra Sprawiedliwości, pana Jarosława Gowina, z prośbą o pilne podjęcie działań w sprawie zmian dotyczących eksmisji na bruk – informuje Robert Damski. Zwraca uwagę, iż z prawnego punktu widzenia, komornik nie może odmówić wykonania orzeczenia (art. 8 ustęp 4 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji) jednak nie widzi możliwości wykonania eksmisji małoletnich oraz nieuleczalnie chorych dzieci i tym samym ich rodziców, do noclegowni. - Przepisy, na podstawie których, powinien dokonać tych czynności, są w jego ocenie sprzeczne zarówno z zasadami sprawiedliwości społecznej oraz prawami człowieka, ochroną rodziny przez państwo, jak i przede wszystkim z konstytucyjną zasadą poszanowania i ochrony godności człowieka – podkreśla Robert Damski. Dodaje, że samorząd komorniczy podkreśla przy tym, iż skutkiem dokonania eksmisji będzie także rozdzielenie dzieci z rodzicami, gdyż trafią one do placówki opiekuńczo-wychowawczej, zaś rodzice do noclegowni lub schroniska.