Takie orzeczenie zapadło na kanwie sprawy, w której Jacek M. domagał się nakazania swojej córce Sylwii Z. oraz jej mężowie Zygmuntowi Z. złożenia oświadczenia woli przenoszącego na niego prawa własności nieruchomości (imiona fikcyjne).
Rażąca niewdzięczność
Swoje powództwo Jacek M. uzasadniał tym, iż 1 sierpnia 2008 roku wraz ze swoją żoną Stanisławą M. (obecnie już nie żyje) przekazali córce i jej mężowi w formie darowizny sporną nieruchomość. Zaznaczył przy tym, iż nie została ona nim nigdy wydana. Wobec skrajnego pogorszenia się stanu jego stanu majątkowego oraz regresu stanu zdrowia koniecznym było odwołanie darowizny, co z kolei uzasadnia żądanie pozwu.
W pozwie Jacek M. zaznaczył, że od czasu śmierci jego żony, zachowanie córki i męża uległo zmianie i stało się rażąco niewdzięczne, tj. małżonkowie odmówili opiekowania się ojcem, żądając za czynności pielęgnacyjne pieniędzy, nachodzili go i straszyli usunięciem z nieruchomości.
Sylwia Z. i Zygmunt Z. wnieśli o oddalenie powództwa. Potwierdzili fakt dokonania darowizny, ale wskazali przy tym, że nieruchomość została im wydana, co potwierdza treść umowy darowizny. Zakwestionowali oni fakt jakiekolwiek zmiany stanu majątkowego Jacka M. (w dalszym ciągu pobiera świadczenie emerytalne). Zaprzeczyli także, aby odnosili się do darczyńcy w sposób niegodny, gdyż nie odmawiali mu pomocy, nie żądali odpłatności za opiekę i informowali go o konieczności wyprowadzenia z mieszkania. Przy czym, jak zaznaczyli, mężczyzną opiekowali się dotychczas małżonkowie Wiesława i Edmund P., którzy również zamieszkują w spornym budynku, i to od nich żądali opuszczenia nieruchomości.
Niezadowolenie z zachowania
Rozpatrujący pozew Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał, iż darowizna została wykonana, nie doszło do uszczuplenia majątku powoda oraz rażącej niewdzięczności obdarowanych. W związku z tym sąd stanął na stanowisku, że niezadowolenie powoda z zachowania pozwanych i drobne spory między nimi, których charakter był wyolbrzymiany przez samego darczyńcę, nie wypełniały przesłanek z art. 898 par. 1 Kodeksu cywilnego, który zawiera przesłankę do odwołania darowizny w przypadku, kiedy obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności względem darczyńcy.