Odrzucenie spadku w imieniu dziecka będzie łatwiejsze

Rodzice łatwiej odrzucą niechciany spadek za swoje małoletnie dzieci, co bywało często dla nich mordęgą a nieraz wymagała spłaty długów zmarłego.

Publikacja: 28.07.2023 12:23

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka będzie łatwiejsze

Foto: Adobe Stock

To kluczowa zmiana z noweli kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu rodzinnego, na którą parlament zakończył w piątek prace.

Problem ten pojawia się, kiedy rodzic małoletniego odrzucił spadek po swym krewnym, nieraz dalszym obciążony długami, aby ich nie spłacać, kiedy tzw. czynna wartość spadku na to nie wystarczy,ale na tym się nie kończy. W miejsce tego rodzica wchodzą najczęściej jego małoletnie dzieci. Procedura odrzucania spadku zaczynała się po raz drugi,i jest nawet bardziej skomplikowana. Dla ważności odrzucenia takiego spadku niezbędne było bowiem uzyskanie przez rodziców owego małoletniego spadkobiercy uprzedniej zgody sądu rodzinnego (w terminie sześciu miesięcy). Zmiana polega na tym, że rodzice o ile wcześniej sami odrzucili spadek będą mogli bez zgody sądu odrzucić spadek za dziecko.Nowela zawęża też krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji gdy z powodu braku najbliższych (dzieci, wnuków, małżonka, rodzeństwa i ich zstępnych,spadek przypada dziadkom, ale któryś z nich też już zmarło i udział spadkowy przechodzi na jego zstępnych. Nowela skraca ten krąg do dzieci i wnuków tego dziadka, a w razie ich braku przypadnie pozostałym dziadkom. Ta zmiana ma zmniejszyć problem poszukiwania w sprawach spadkowych dalszych krewnych.Kolejna zmiana rozszerza przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia (kiedy np. spadkobierca nakłaniania spadkodawcę podstępem lub groźbą do sporządzenia testamentu) o uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne