[b]Czy po śmierci męża wdowa może rozporządzać pieniędzmi ze wspólnego konta? Chodzi o wydatki takie jak: czynsz za mieszkanie, opłaty bieżące, pogrzeb. Czy pieniądze na osobistym koncie wdowy też wchodzą do masy spadkowej? Z jaką datą będzie ustalona masa spadkowa? [/b]
Zasady prowadzenia wspólnych kont bankowych określone są w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D07D8AB38BE58D2AC58FE40903CD0E8A?id=165971]prawie bankowym[/link]. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenia ma tutaj także umowa rachunku bankowego zawarta między stronami oraz regulamin związany z umową. Często zdarza się, że bank, po uzyskaniu informacji o śmierci współwłaściciela konta, blokuje konto do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego. Połowa środków z konta może zostać wtedy przeksięgowana na indywidualne konto wdowy. Nie jest to jednak regułą i banki mogą te sprawy regulować nieco odmiennie.
Zgodnie z art. 51a prawa bankowego, w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. Tak samo każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
Zatem, jeżeli wdowa była współwłaścicielem konta, to - jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowiła inaczej - mogła ona zarówno wypłacić pieniądze, jak i zlikwidować konto.
[b] Nie znaczy to jednak, że pieniądze będące na wspólnym koncie w części należącej do męża nie weszły do masy spadkowej. Z chwilą śmierci spadkodawcy otwiera się przecież spadek, a prawa majątkowe spadkodawcy przechodzą na spadkobierców. Zatem połowa środków zgromadzonych na rachunku w momencie śmierci współmałżonka będzie podlegać dziedziczeniu. [/b]