Reklama
Rozwiń

Darowizna: Rozszerzająca umowa małżeńska

Publikacja: 07.02.2012 12:50

Darowizna: Rozszerzająca umowa małżeńska

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

W tym roku zawarłam związek małżeński, mąż kilka lat temu w ramach darowizny od swoich rodziców otrzymał działkę. Co należy zrobić, aby ta działka stała się własnością nas obojga

- pyta czytelniczka.

Przedmioty majątkowe objęte darowizną, zgodnie z artykułem 33 ust. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią osobisty majątek obdarowanego. Właściciel  przedmiotów majątkowych nabytych w drodze darowizny, ma nad nimi pełne władztwo i może dokonywać swobodnego rozporządzania nimi. Mimo tego, że w myśl art. 31 § 1 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, żonie nie przysługują do tego majątku żadne prawa.

Jednak małżonkowie przez umowę małżeńska majątkową mogą, wspólność ustawową rozszerzyć ?na przedmioty i prawa majątkowe, które stanowią majątek osobisty każdego z nich?. Wyjątek stanowią przedmioty wymienione w art. 49 § 1? k.r.o. Szczególną uwagę należy zwrócić na punkt 1 tego artykułu, który mówi, że nie można przez umowę majątkową małżeńska rozszerzyć wspólności na przedmioty, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Chodzi tutaj o przedmioty, które już po zawarciu małżeńskiej umowy majątkowej, przypadną dopiero małżonkowi. Zapis ten ma na celu ochronę darczyńców, którzy chcą obdarować konkretną osobą, przy czym nie wiedzą o istniejących postanowieniach między małżonkami.

Ponieważ, zastrzeżenie zawarte w punkcie 1 art. 49 § 1? k.r.o. odnosi się do przedmiotów majątkowych, które dopiero mogą przypaść małżonkom w przyszłości. Dlatego też biorąc pod uwagę to, że mąż naszej czytelniczki otrzymał darowiznę jeszcze przed ich ślubem, mogą oni bez przeszkód, zgodnie z art. 47 § 1 k.r.o. zawrzeć umowę majątkową rozszerzającą.

Uwaga!

Jeżeli np. rodzice małżonka zastrzegliby w umowie, że przedmioty darowizny nie wejdą w przyszłości do majątku wspólnego jego i żony, wtedy rozszerzenie wspólności będzie niedopuszczalne. Zaś umowa zawarta pomimo takiego zastrzeżenia będzie nieważna.

Nadmienić tutaj należy, iż umowa majątkowa, musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Zgodnie z § 8 pkt 2  rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564), maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową, wynosi 400 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 22% VAT.

Innym sposobem na to, by czytelniczka stała się współwłaścicielką nieruchomości, może być darowanie przez męża na jej majątek osobisty udziału w prawie własności nieruchomości wchodzącej do jego majątku osobistego. Wówczas nieruchomość nie będzie stanowiła części majątku wspólnego małżeńskiego, tylko będzie częścią majątku osobistego czytelniczki. Współwłasność zaś nieruchomości będzie współwłasnością w częściach ułamkowych.

Darowizna udziału w nieruchomości także musi być dokonana notarialnie, natomiast w tym wypadku, opłata będzie zależała od wartości udziału w nieruchomości, który jest przedmiotem darowizny.

W tym roku zawarłam związek małżeński, mąż kilka lat temu w ramach darowizny od swoich rodziców otrzymał działkę. Co należy zrobić, aby ta działka stała się własnością nas obojga

- pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono