– Dotychczas w Polsce nie było dobrej możliwości dyskusji dla środowisk zajmujących się tematami antykorupcyjnymi. Stworzyliśmy więc "Przegląd Antykorupcyjny", do którego może pisać praktycznie każdy, kto ma wiedzę i coś wartościowego do przekazania – mówi "Rz" o nowo powstałym czasopiśmie Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podkreśla, że chciałby, by ukazywało się co miesiąc.
– Drugi numer ma być poświęcony dobrym praktykom w biznesie – zapowiada. I dodaje, że sam nie zamierza publikować na łamach pisma. Powód? – Chcemy, aby było to poważne pismo naukowe, a nie biuletyn szefa CBA – mówi Wojtunik.
Pierwszy numer "Przeglądu Antykorupcyjnego" ukazał się tej jesieni w nakładzie 500 egzemplarzy. Wśród autorów znalazł się m.in. Jacek Kapica, wiceminister finansów, który opisał sposób przeciwdziałania korupcji w Służbie Celnej. Julia Pitera zaś, minister w Kancelarii Premiera ds. walki z korupcją, opisała problem łapownictwa w instytucjach państwowych, a Alina Hussein, doradca prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wskazała na elementy korupcjogenne wśród urzędników.
"Przegląd Antykorupcyjny" to pierwszy periodyk wydawany przez CBA. Wcześniej Biuro przygotowało dziesięć publikacji, m.in. cykl poradników antykorupcyjnych dla biznesmenów i urzędników państwowych.
Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego swoje pismo "Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego" o porównywalnym jak "Przegląd Antykorupcyjny" nakładzie wydaje od 2009 roku. – Piąty numer znajduje się w druku – mówi "Rz" Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzeczniczka ABW. Podkreśla, że czasopismo ma charakter naukowy. Publikują na jego łamach głównie funkcjonariusze ABW, w tym m.in. wiceszef Jacek Mąka opisujący okoliczności wykorzystywania przez służby kontroli operacyjnej i podsłuchu. Poruszane są też tematy związane z terroryzmem, szpiegostwem, nowymi technologiami, a także historią tajnych służb na świecie.