Reforma Narodowych Sił Rezerwowych, jak dowiadujemy się w MON, ma na celu zapewnienie systemowego ich współdziałania m.in. z organizacjami proobronnymi.
Proponowane zmiany mają znaleźć odzwierciedlenie w nowelizacji postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 2015 r. w sprawie określenia głównych kierunków rozwoju Sil Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2017-2026.
Od 6 września do 23 grudnia realizowany jest kolejny turnus służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. Ochotnicy mogą ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
W ramach budowy Wojsk Obrony Terytorialnej uzupełnianie stanowisk służbowych realizowane będzie bowiem w oparciu o żołnierzy rezerwy, w tym także o żołnierzy NSR, którzy ochotniczo zgłoszą się do jej pełnienia - poinformował departament prasowy MON.
Od 1 lipca 2010 r. do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych powołano prawie 53 tys. żołnierzy rezerwy, z których znaczna większość odbywała ćwiczenia wojskowej rotacyjne kilkukrotnie.