Kimsuky, zwana też jako Velvet Chollima albo Black Banshee, to grupa cyberszpiegów, którzy zasłynęli z ataków w Korei Płd., np. na instytut badań jądrowych i ministerstwo działające na rzecz zjednoczenia półwyspu. Najczęściej przyjmuje się, że Kimsuky działa z Korei Płn., a w ostatnim czasie rozszerza działalność na kolejne kraje. Zaś w ubiegłym roku zaatakowała Polskę. Tak wynika z „Raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2020 roku", przygotowanego przez działający w ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV.
Zdaniem raportu szpiedzy z Kimsuky przeprowadzili atak na polskie instytucje rządowe i podmioty współpracujące z ONZ. Mieli wysyłać wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem do m.in. pracowników departamentów międzynarodowych, których wcześniej wytypowano na podstawie wpisów w portalach społecznościowych, specjalizujących się w kontaktach zawodowych. „Ataki miały na celu pozyskanie informacji powszechnie niedostępnych, jak również uzyskanie dostępu do skrzynek poczty elektronicznej" – pisze CSIRT GOV. Czy się powiodły, już nie wspomina.
To tylko jedno z wielu naruszeń naszej cyberprzestrzeni w 2020 r., który zdaniem ABW był najgorszy w historii. Tak wynika ze statystyk incydentów w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, do których należą m.in. administracja rządowa oraz operatorzy infrastruktury krytycznej.
Lawina incydentów
Jak piszą specjaliści z ABW, w 2020 r. odnotowano 246 tys. zgłoszeń, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Za to liczba zdarzeń, które zostały zarejestrowane jako faktyczny incydent, wyniosła 23 tys., co stanowi wzrost aż o 88 proc. Zespół CSIRT GOV pisze, że nigdy nie odnotował jeszcze tak wysokich liczb. Zdaniem ABW większość, bo 72 proc. incydentów, dotyczyła złośliwego oprogramowania.
Eksperci podzielili też incydenty na poszczególne sektory, jak instytucje publiczne, ministerstwa czy administracja. „W roku 2020 zaobserwować można istotny przyrost w stosunku do roku 2019 liczby incydentów dotyczących urzędów państwowych (prawie 118 proc.), infrastruktury krytycznej (około 283 proc.) oraz służb i wojska (prawie 311 proc.)" – głosi raport. Zdaniem ABW w 2020 roku zwiększyła się też liczba kampanii phishingowych, polegających na podszywaniu się pod inne instytucje, a w niektórych wykorzystywano motyw pandemii.