Gen. broni Rajmund Andrzejczak zaledwie od kilku tygodni stoi na czele Sztabu Generalnego WP. Chociaż dopiero poznaje tę instytucję, publicznie rysuje swoje plany. To niezwykłe, bo dwóch poprzednich szefów Sztabu Generalnego trzymało dziennikarzy na dystans. Poprzedni, czyli gen. Leszek Surawski, nie rozmawiał z mediami, dlatego nie było wiadomo, jakie jest jego zdanie na temat kluczowych spraw dotyczących funkcjonowania armii.
Andrzejczak w trakcie rozmowy z grupą dziennikarzy ogólnie opisał swoje zamierzenia. To ważne, bo niebawem (najpewniej od stycznia 2019 r.), po wprowadzeniu nowego systemu kierowania i dowodzenia, będzie ogrywał rolę pierwszego żołnierza RP i budował pozycję Sztabu Generalnego WP jako organu odpowiedzialnego za dowodzenie. Proces integracji nowej struktury potrwa około trzech lat. Szefowi SG WP będą podlegały struktury dzisiaj znajdujące się w dowództwie generalnym (m.in. odpowiada za szkolenie wojska) oraz dowództwo operacyjne. Powrót do pionowej struktury podległości ma usprawnić m.in. planowanie zakupów i szkolenie. Pierwszy poważny sprawdzian generał przejdzie w trakcie planowanych niebawem ogólnopolskich ćwiczeń „Kraj".
Andrzejczak zapowiada budowanie armii otwartej i nowoczesnej, „w której warto służyć, która nie jest synekurą".
Na razie jednak nie podaje szczegółów planów modernizacji technicznej wojska. Być może dlatego, że nie są jeszcze gotowe. Sugeruje, że zmieniony zostanie system planowania i finansowania zakupów dla Sił Zbrojnych.
Zapowiada budowanie modelu awansu zawodowego żołnierzy opartego na jasnych kryteriach. – Już planuję, kto za pięć–dziesięć lat będzie dowódcą brygady – mówi. To ważne, bo dzisiaj mamy 68 generałów i admirałów, zdecydowanie za mało jak na armię, która za kilka lat osiągnie 150 tys. żołnierzy.