Reklama
Rozwiń

Polecieli na misję do Mali

Dzisiaj pierwsi nasi żołnierze polecieli do Mali - ustalił portal rp.pl

Aktualizacja: 26.02.2013 18:16 Publikacja: 26.02.2013 13:44

Na razie do tego afrykańskiego kraju polecieli : dowódca kontyngentu ppłk Adam Jangrot, który służy w 3 Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie oraz czterech żołnierzy. Wylecieli oni dzisiaj rano z warszawskiego lotniska im. F. Chopina.

Będą oni koordynowali działania związane z załadunkiem i rozładunkiem sprzętu, będą oni stacjonowali w Bamako. Kolejna grupa żołnierzy poleci do Mali na początku marca. Będą oni stacjonowali w Bamako oraz w oddalonej o ok. 200 kilometrów od stolicy Mali bazie wojskowej w Kaulikoro.

Zobacz zdjęcia z wylotu polskich żołnierzy do Mali

Do Mali pojedzie w sumie 20 żołnierzy. Będą przebywali w tym kraju przez 15 miesięcy. Przewidywane są trzy zmiany po pięć miesięcy. Znajdą się tam logistycy, którzy będą szkolili malijskich wojskowych, ponadto saperzy oraz żołnierze kontrwywiadu.

Postanowienie o udziale Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali prezydent Bronisław Komorowski podpisał 8 lutego. Koszt udziału w misji szacowany jest na 5,8 mln zł. Pieniądze będą pochodziły z budżetu resortu obrony.Obecnie polscy żołnierze służą w kontyngentach w Afganistanie i na Bałkanach. W przeszłości Polacy brali udział m.in. w misjach w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej i Kongo.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów UE powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma wspierać szkolenie i reorganizację malijskiej armii. Weźmie w niej udział ok. 500 żołnierzy - 200 instruktorów, 70 osób z dowództwa oraz ok. 200-osobowe siły ochrony. Na początku lutego poinformowano, że misja UE ma zostać rozmieszczona w Mali na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro.

Polscy żołnierze polecieli do Mali

Służby
Pożar w Ząbkach pod lupą służb. Ustaliliśmy, jakie stawiają hipotezy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Służby
Tomasz Siemoniak na granicy z Litwą. Postawił Niemcom warunek
Służby
Przerzut migrantów: szlak wiedzie teraz przez Białoruś i Litwę
Służby
Donald Tusk: Od 7 lipca wracają kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”