Centrum Żołnierza Weterana Misji Zagranicznych znajduje się w budynku byłej WKU przy ul. Puławskiej 4 w Warszawie. To jedyne w Polsce miejsce spotkań weteranów. W placówce tej żołnierze oraz ich bliscy otrzymają wsparcie psychologa, prawnika, doradcy zawodowego. Instytucja ma także popularyzować wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnować pamięć o poległych i zmarłych. Ma też pełnić funkcje edukacyjne.
Dyrektor Centrum ppłk Leszek Stępień (pierwszy ranny żołnierz na misji afgańskiej) chce, by placówka była miejscem, w którym będą się odbywały warsztaty organizowane dla młodzieży zainteresowanej historią lub wojskowością. W budynku znajdzie się sala historyczna, w której zebrane będą pamiątki z misji, np. fotografie i wydawnictwa. Centrum ma gromadzić informacje o każdym weteranie.
– Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte niekiedy najwyższego poświęcenia – mówiła do weteranów premier.
Termin uroczystego otwarcia placówki nie był przypadkowy. Trzy lata temu w czasie misji afgańskiej doszło do najtragiczniejszego zamachu na polskich żołnierzy. W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu żołnierzy.
Przed Centrum został odsłonięty 3,5-metrowy obelisk z brązu upamiętniający poległych na misjach żołnierzy. Umieszczony na froncie bryły pomnika orzeł wojskowy symbolizuje każdego z poległych. Tło stanowi podświetlona ściana pamięci, czyli mur z tabliczkami zawierającymi nazwiska żołnierzy, którzy zginęli na misjach. W Iraku zginęło 28 żołnierzy, w Afganistanie – 44. We wszystkich misjach od 1945 roku życie straciło 119 Polaków.