„Przedmiotem niniejszej opinii jest analiza (...) zagadnień, dotyczących możliwości oraz trybu odwołania szefa CBA" – czytamy w ekspertyzie, której kopię ma „Rzeczpospolita".
W punkcie „stan faktyczny" autor tłumaczy: „Szef CBA Paweł Wojtunik w ostatnich tygodniach podjął szereg działań medialnych. W szczególności komentował w mediach swoje wypowiedzi z ujawnionych podsłuchów, wystosował list za pośrednictwem mediów do premier Ewy Kopacz, związany z zarzutami posła Jana Burego (szefa Klubu Parlamentarnego PSL – red.). W kontekście tych działań należy rozważyć, czy nie zostały spełnione przesłanki jego odwołania".
Konkluzja? „Ostatnia wyjątkowa aktywność medialna Pawła Wojtunika może stanowić podstawę do uznania, że utracił on przymiot nieskazitelnej postawy obywatelskiej, co w związku z brzmieniem art. 7 pkt 3 Ustawy o CBA implikuje konieczność odwołania go".
Na końcu są zastrzeżenia, że opinię sporządzono „w oparciu o informacje przekazane przez zleceniodawcę".
Treść opinii wskazuje, że przygotowano ją po czerwcu tego roku, bo wtedy nastąpiła opisana w niej kulminacja wojny Pawła Wojtunika z Janem Burym. Na kopii, którą dysponuje „Rzeczpospolita", nie ma nazwy zleceniodawcy ani nazwiska opiniującego. Według naszych informacji ekspertyza krąży wśród posłów PSL. – Były kuluarowe rozmowy, by takie coś zlecić, ale nie wiem, co dalej się stało – przyznaje jeden z parlamentarzystów Stronnictwa, by chwilę później, po pytaniach o szczegóły, w panice uciąć rozmowę.