Studenci ruszą na poligony

Co najmniej 5 tysięcy osób chce uczestniczyć w programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów.

Aktualizacja: 28.11.2017 18:59 Publikacja: 27.11.2017 18:32

Studenci ruszą na poligony

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Najprawdopodobniej w tym tygodniu zostanie podpisane pierwsze porozumienie pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a jedną z publicznych uczelni i ruszy pilotaż programu „Legia Akademicka". Do programu tego zgłosiło się 59 uczelni, w tym 54 podlegające resortowi nauki, pozostałe to szkoły wojskowe. Zostanie utworzonych 177 grup (każda skupia po 25–30 studentów), które niebawem rozpoczną szkolenie.

Na razie studenci będą mieli zajęcia teoretyczne na uczelniach (30 godzin zajęć). a w lipcu, sierpniu i wrześniu będą odbywać szkolenia poligonowe (21 dni w module szkolenia podstawowego i 21 dni podoficerskiego) zorganizowane w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Absolwenci kursu będą mogli złożyć przysięgę i zostać szeregowymi rezerwy. Organizatorami części pierwszej będą uczelnie i resort nauki, a szkolenia poligonowego resort obrony.

Koszt w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – Ministerstwo Obrony Narodowej.

Równolegle resort obrony chce szkolić w większym zakresie uczniów szkół średnich. W tym roku MON rozpoczął pilotażowy program szkolenia wojskowego dla 57 tzw. klas mundurowych.

Docelowo jednak resort obrony zakłada, że od września 2019 r. w każdym powiecie będzie istniała szkoła średnia (liceum lub technikum), w której będzie mogła działać taka klasa. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o autoryzowane przez MON programy w certyfikowanych klasach (opierającą się na ujednoliconym programie szkoleniowym i wychowawczym). Zajęcia prowadzone będą przez trzy lata.

MON już powołał komisję, która rozpoczęła prace nad takimi rozwiązaniami, które umiejscowią takie klasy w systemie obrony państwa. Zmiany legislacyjne mają być gotowe do września 2019 roku, chodzi o to, aby stworzyć warunki, aby takie kształcenie było w miarę powszechne. W skład komisji wchodzą m.in. przedstawiciele resortu edukacji.

Celem resortu jest zwiększenie rezerw osobowych dla sił zbrojnych. MON zapowiadało, że absolwenci klas uczestniczących w programie będą mogli po ukończeniu nauki przejść trwające kilka tygodni szkolenie na poligonie. Ma ono kończyć się przysięgą wojskową i przeniesieniem do rezerwy. Według zapowiedzi uczniowie po przeszkoleniu w klasach mundurowych będą mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub do Wojsk Obrony Terytorialnej. Natomiast przy ubieganiu się o miejsce na studiach na uczelniach wojskowych będą mogli liczyć na dodatkowe punkty na egzaminach wstępnych.

Zdaniem ministra Antoniego Macierewicza powinien zostać zrobiony też krok do przywrócenia w szkołach edukacji proobronnej. W przeszłości uczniowie chodzili na lekcje przysposobienia obronnego.

Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Służby
Szefowa CBA utajniła swój majątek