Najprawdopodobniej w tym tygodniu zostanie podpisane pierwsze porozumienie pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a jedną z publicznych uczelni i ruszy pilotaż programu „Legia Akademicka". Do programu tego zgłosiło się 59 uczelni, w tym 54 podlegające resortowi nauki, pozostałe to szkoły wojskowe. Zostanie utworzonych 177 grup (każda skupia po 25–30 studentów), które niebawem rozpoczną szkolenie.
Na razie studenci będą mieli zajęcia teoretyczne na uczelniach (30 godzin zajęć). a w lipcu, sierpniu i wrześniu będą odbywać szkolenia poligonowe (21 dni w module szkolenia podstawowego i 21 dni podoficerskiego) zorganizowane w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Absolwenci kursu będą mogli złożyć przysięgę i zostać szeregowymi rezerwy. Organizatorami części pierwszej będą uczelnie i resort nauki, a szkolenia poligonowego resort obrony.
Koszt w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – Ministerstwo Obrony Narodowej.
Równolegle resort obrony chce szkolić w większym zakresie uczniów szkół średnich. W tym roku MON rozpoczął pilotażowy program szkolenia wojskowego dla 57 tzw. klas mundurowych.
Docelowo jednak resort obrony zakłada, że od września 2019 r. w każdym powiecie będzie istniała szkoła średnia (liceum lub technikum), w której będzie mogła działać taka klasa. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o autoryzowane przez MON programy w certyfikowanych klasach (opierającą się na ujednoliconym programie szkoleniowym i wychowawczym). Zajęcia prowadzone będą przez trzy lata.