Muszą tylko być mu niezbędne do wykonywania zadań służbowych. Celnik będzie miał jednak obowiązek je oddać albo z nich się rozliczyć.
Ministerstwo Finansów ma już gotowy projekt rozporządzenia, które określa zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom celnym. Podstawą jego wydania jest art. 10 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D22BF4482B1D4F9B3A6BD1939EFEBC7?id=78838]ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i CBA[/link].
Nowe przepisy wprowadzają [b]odpowiedzialność majątkową celników za szkody wyrządzone przez nich – wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych[/b] – w mieniu Skarbu Państwa będącym w dyspozycji służb podległych ministrowi finansów.
Zgodnie z propozycją ministerstwa celnikom będzie powierzane mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych, np. środki pieniężne, papiery wartościowe, kosztowności, uzbrojenie czy środki techniczne – za pokwitowaniem.
To w nim ma być wyszczególniony rodzaj, ilość i stan mienia oraz „w miarę potrzeby” jego wartość i cechy indywidualne. Celnik zaś ma powierzone mu mienie zwrócić w terminie (określi go kierownik urzędu) i w należytym stanie albo rozliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.