Przełożony policjanta, który został uznany za winnego w postępowaniu dyscyplinarnym, zostanie poinformowany o wniesieniu zażalenia w ciągu trzech dni. Rzecznik dyscyplinarny przekaże mu akta, samo zażalenie i swoje stanowisko. Ma to przyspieszyć procedurę. Takie zmiany przewiduje rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu wykonywania czynności związanych z postępowaniem dyscyplinarnym w stosunku do policjantów. Zacznie obowiązywać w najbliższą niedzielę.
Przełożony będzie miał obowiązek prowadzenia rejestru postępowań dyscyplinarnych. Może mieć formę elektroniczną. Niezwłocznie po wszczęciu postępowania będzie ono rejestrowane i opatrywane sygnaturą. Rejestr ma ułatwić przełożonym sprawowanie nadzoru nad postępowaniem.
Rozporządzenie precyzuje obieg dokumentacji. Obecnie obieg pism wytwarzanych w trakcie postępowania dyscyplinarnego nie jest wystarczająco uregulowany, co rodzi problemy nie tylko natury organizacyjnej, ale także dowodowej. Po zmianach z każdego włączenia do akt dokumentów złożonych przez obwinionego ma być sporządzany protokół.
Co ważne, obieg dokumentów w postępowaniu dyscyplinarnym musi gwarantować, że do ich treści nie będą miały dostępu osoby niepowołane.
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 13 lutego 2014 r. DzU z 13 marca, poz. 306