Policjant nie zawsze odzyska zawieszoną część uposażenia

Nawet uniewinniony policjant nie odzyska zawieszonej części uposażenia, jeśli zostanie zwolniony przed ostatecznym rozstrzygnięciem toczącego się przeciwko niemu postępowania. Funkcjonariusz Straży Granicznej czy Służby Więziennej już tak.

Publikacja: 27.12.2014 12:00

Zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych, a co za tym idzie zawieszenie połowy jego uposażen

Zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych, a co za tym idzie zawieszenie połowy jego uposażenia, ma również wpływ na jego inne uprawnienia. W tym na wysokość świadczeń związanych z jego odejściem ze służby

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski

Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli przestępstwo, o jakie obwiniony jest policjant, jest nieumyślne, zawieszenie go w czynnościach służbowych zależy od decyzji przełożonego. Tak wynika z art. 39 ustawy o policji (dalej uop).

W każdej sytuacji jednak, kiedy do takiego zawieszenia dojdzie, policjant musi liczyć się z obniżeniem swoich dochodów. W okresie zawieszenia przysługuje mu bowiem tylko 50 proc. uposażenia. Jego szanse na odzyskanie zawieszonej części pensji zależą nie tylko od wyniku wszczętego przeciwko niemu postępowania, ale i od czasu, w jakim się ono zakończy. Nawet uniewinnienie policjanta nie zawsze oznaczać musi wypłatę drugiej części uposażenia. Pod tym względem przepisy dotyczące policjantów są mniej korzystne niż rozwiązania przyjęte w niektórych innych formacjach mundurowych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo