Reklama
Rozwiń

Trwa protest policyjnej "Solidarności". Na czym polega i czego chcą związkowcy?

Związkowy z policyjnej "Solidarności" poinformowali, że w związku z brakiem odpowiedzi na ich postulaty, rozpoczęli akcję protestacyjną, tzw. strajk włoski, polegający m.in. na skrupulatnym prowadzeniu niektórych czynności.

Publikacja: 10.10.2024 11:22

Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „S” Jacek Łukasik (P)

Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „S” Jacek Łukasik (P) podczas środowego briefingu przed Sejmem w Warszawie

Foto: PAP/Marcin Obara

dgk

Jak informowała Wirtualna Polska, według wstępnych szacunków do protestu  ogłoszonego 4 października  mogło przystąpić około 10 tys. funkcjonariuszy, nie tylko z „Solidarności”. W niedzielę pisma informujące o rozpoczęciu akcji protestacyjnej zostały przesłane do Komendanta Głównego Policji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czego domagają się związkowcy? „Konstruktywnego dialogu” i uwzględnienia przez rząd postulatów związanych z projektowanym przez rząd budżetem Policji na 2025 r.  – twierdzi sierż. szt. Jacek Łukasik, policjant w Nowym Sączu i szef policyjnej „Solidarności”. Związkowców nie zadowala zaplanowana przez rząd w ustawie budżetowej  5-proc. podwyżka uposażeń, Domagają się 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń, a także powiązania z PKB  budżetu Policji, który obecnie jest ich zdaniem za niski (na 2024 r. wynosi  20,4 mld zł, a planowany na 2025 r. to 20,2 mld zł).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono