Minister spraw wewnętrznych i administracji zmienił zasady postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o przyjęcie do policji. Nowe przepisy obowiązują od dziś i dotyczyć będą postępowań na każde stanowisko w policji.
W zmienionym rozporządzeniu odstąpiono od wymogu obligatoryjnego umieszczania w dzienniku ogólnopolskim ogłoszeń o przyjmowaniu do służby w policji. Jest to bowiem kosztowne przedsięwzięcie (ogłoszenia w tych dziennikach są najdroższe), które z powodzeniem zastąpić może Internet i Biuletyn Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji. Kiedy praca dotyczyć będzie komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich czy rejonowych, informacje mogą być wywieszone w ich siedzibach oraz urzędach pracy. W razie zbyt dużego zainteresowania ogłoszonym naborem komendant może wstrzymać przyjmowanie kolejnych zgłoszeń.
Każdy, kto zechce pełnić służbę w policji, musi zaliczyć test wiedzy bardziej skomplikowany niż dotychczas. Uzupełniono go o zagadnienia funkcjonowania organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Kandydat do służby kierowany jest na test psychologiczny, określający jego predyspozycje intelektualne i osobowościowe do pełnienia służby, dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego z etapu oceny sprawności fizycznej. Dzięki temu uda się obniżyć koszty naboru przez eliminację osób, którym warunki fizyczne nie pozwolą na pracę w policji.
O starcie do służby może myśleć obywatel, który spełnia kilka warunków: jest obywatelem polskim o nieposzlakowanej opinii, niekaranym i korzystającym z pełni praw publicznych. Ma co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
Ponadto mężczyźni powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, tzn. odbyli zasadniczą służbę wojskową lub zostali przeniesieni do rezerwy.