Reklama
Rozwiń

Policjanci szkolą się, jak dbać o fundusze UE

W Polsce najczęściej dotychczas popełnianym przestępstwem na szkodę finansów UE jest wyłudzanie dopłat w rolnictwie

Publikacja: 31.05.2011 04:50

Policjanci szkolą się, jak dbać o fundusze UE

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Od początku stycznia do końca maja tego roku Komenda Główna Policji wraz ze swoim odpowiednikiem na Słowacji brała udział w specjalnym projekcie szkoleniowym. Dzięki niemu system zwalczania nieprawidłowości i oszustw w dystrybucji unijnych pieniędzy ma być pewniejszy.

Pierwszy etap obejmował szkolenia dotyczące zwalczania nieprawidłowości i korupcji w dystrybucji unijnych pieniędzy na poziomie regionalnym oraz w sektorze rolnictwa. Brali w nim udział inspektorzy NIK, prokuratorzy oraz pracownicy urzędów skarbowych. Każde z czterech szkoleń, odbywających się kolejno w Warszawie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu zgromadziło przedstawicieli czterech województw.

– Szkolenie miało poszerzyć wiedzę policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą – mówił Krzysztof Hajdas z KGP. Zapewniał też, że im lepiej są przygotowane organy ścigania, tym bezpieczniejsze są unijne fundusze.

– A pokusa i łatwość malwersacji unijnych środków jest ogromna – tłumaczył Marek Kaduczak, naczelnik wydziału prawnego Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Podniesienie kompetencji policji to tylko jeden z celów szkoleń. W drugim ich etapie powstał podręcznik z materiałami szkoleniowymi dla śledczych. Znalazły się w nim wnioski ze szkoleń oraz propozycje zmian w procedurach i prawie. Usprawniono także wymianę informacji pomiędzy zainteresowanymi służbami.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono