Urzędowe sprawdzenie przeprowadza się, gdy przepisy prawa celnego lub akcyzowego pozwalają na wydanie decyzji dopiero po sprawdzeniu, czy istnieje możliwość sprawowania dozoru celnego lub zapewnienia właściwej kontroli. Urzędowe sprawdzenie polega na ustaleniu, czy podmioty podlegające kontroli zapewniają określone w ustawie o Służbie Celnej warunki do jej przeprowadzenia.
Wchodzące dziś w życie rozporządzenie zmienia obowiązujące od roku regulacje, które określają grupy podmiotów zwolnionych z urzędowego sprawdzenia, a także sposób jego przeprowadzania. Po zmianach zostały z niego wyłączone jednostki naukowe, doświadczalne, szkoły, samodzielne laboratoria, szpitale, jednostki opieki zdrowotnej oraz apteki zużywające w ciągu roku alkohol etylowy w ilości do 3 tys. litrów w stanie nieskażonym oraz do 20 tys. litrów w stanie skażonym.
Sprawdzeniem objęto natomiast wszystkich pośredników prowadzących działalność gospodarczą polegającą na przyjmowaniu i magazynowaniu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem ze względu na przeznaczenie. Dotychczas sprawdzani byli wyłącznie pośrednicy przyjmujący i magazynujący oleje smarowe i wyroby energetyczne.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie ministra finansów z 11 sierpnia 2011 r. (DzU nr 182, poz. 1084)