Po trzech latach, gdy żołnierz uzyska wzorową lub bardzo dobrą opinię służbową, będzie mógł zostać przeniesiony na wyższy stopień wojskowy, nawet bez zmiany stanowiska służbowego. W szczególnych przypadkach okres służby uprawniający do zmiany zaszeregowania będzie można skrócić do dwóch lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, przyjęta w piątek przez Sejm.
Możliwe też będzie wyznaczenie żołnierza na niższe stanowisko służbowe za jego zgodą. Jak tłumaczy projektodawca, Ministerstwo Obrony Narodowej, dzięki temu po likwidacji jednostki lub redukcji etatów pojawi się możliwość zatrzymania żołnierza w służbie.
Zawodowi szeregowi będą mieli dwa stopnie wojskowe. Awans i podwyżka uposażenia dla nich będą możliwe jednak dopiero po pięciu latach wzorowo lub bardzo dobrze ocenianej służby. Tylko w szczególnych przypadkach ten okres będzie mógł zostać skrócony do trzech lat. Minister obrony narodowej będzie co roku określał limity awansu dla żołnierzy.
Nowelizacja umożliwi też szefowi MON awansowanie na wyższe stopnie żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. Do tej pory taki awans był możliwy jedynie pośmiertnie, teraz także za życia.
Z przepisów znikną postanowienia nakazujące zwolnić żołnierza zawodowego, gdy otrzyma dwie niedostateczne oceny ze sprawdzianu sprawności fizycznej lub nie złoży w terminie oświadczenia o stanie majątkowym. Po zmianach negatywna ocena sprawnościowa spowoduje obniżenie ogólnej oceny służbowej żołnierza do dostatecznej, co zablokuje mu możliwość awansu, ale stanowić będzie tylko fakultatywną przyczynę zwolnienia.