Reklama

W Gazie ludzie umierają z głodu. Izrael ogłasza „przerwy humanitarne”

Izraelska armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w swoich działaniach zbrojnych w trzech rejonach Strefy Gazy oraz utworzenie „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ. Komunikat ogłoszono po tym, jak Izrael zgodził się na zwiększenie pomocy humanitarnej dla głodujących Palestyńczyków.

Aktualizacja: 27.07.2025 12:36 Publikacja: 27.07.2025 09:24

Izralescy żołnierze w zniszczonej przez IDF Strefie Gazy

Izralescy żołnierze w zniszczonej przez IDF Strefie Gazy

Foto: Israeli Army/Handout via REUTERS

Siły Obronne Izraela (IDF) oświadczyły w niedzielę, że zgodnie z decyzją polityczną w godz. 10:00-20:00 obowiązywać będą „lokalne, taktyczne zawieszenie broni, mające na celu zaspokojenie potrzeb humanitarnych”.

W komunikacie czytamy, że zawieszenie ma obowiązywać codziennie do odwołania na obszarach, w których w IDF nie prowadzi obecnie działań - w Al-Mawasi, Deir al-Balah i mieście Gaza.

Czytaj więcej

Strefa Gazy: Brak dowodów, że Hamas kradnie pomoc ONZ dla cywilów

Ludzie w Strefie Gazy umierają z głodu. Izrael pod presją odblokowuje pomoc

Ponadto, w godzinach 6:00-23:00 zabezpieczone mają być trasy, które „umożliwią bezpieczny ruch konwojów ONZ i organizacji pomocowych w celu dostarczania i dystrybucji żywności i leków dla ludności w całej Strefie Gazy” - podało wojsko Izraela.

Reklama
Reklama

Po miesiącach międzynarodowej presji w związku z kryzysem humanitarnym w zniszczonej i odciętej od świata przez Izrael Strefie Gazy, Izraelczycy zgodzili się na zwiększenie pomocy humanitarnej do Gazy. Egipska telewizja Al Qahera poinformowała, że z Egiptu ruszyły konwoje z pomocą. Nieco wcześniej Izrael rozpoczął zrzuty pomocy humanitarnej na północy oblężonej enklawy. Egipski Czerwony Półksiężyc poinformował, że w niedzielę wysłał do południowej części Strefy Gazy ponad 100 ciężarówek z pomocą żywnościową.

„Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie przerwy humanitarnej w Gazie, by przepuścić naszą pomoc. Jesteśmy w kontakcie z naszymi zespołami w terenie, które zrobią wszystko, co w ich mocy, aby w wyznaczonym okresie dotrzeć do jak największej liczby głodujących ludzi” - tak na decyzję Izraela zareagował w serwisie X Tom Fletcher, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Palestyńczycy czekający na wydanie żywności przez organizację pomocową. Po niemal dwóch latach dział

Palestyńczycy czekający na wydanie żywności przez organizację pomocową. Po niemal dwóch latach działań wojsk Izraela w Strefie Gazy panuje klęska głodu, codziennie pojawiają się doniesienia o ludziach umierających z niedożywienia

Foto: REUTERS/Mahmoud Issa

Ponad 100 organizacji humanitarnych i grup praw człowieka ostrzegało w ostatnich dniach przed „masowym głodem” i zaapelowało do Izraela o zniesienie ograniczeń w dostawach pomocy humanitarnej. Unia Europejska i inne państwa, w tym sojusznicy Izraela - Wielka Brytania, Francja i Kanada - wydały wspólne oświadczenie potępiające wstrzymanie pomocy dla prawie 2 milionów Palestyńczyków. Rzecznik izraelskiego rządu David Mencer twierdził, że „nie ma głodu spowodowanego przez Izrael”, a winą za niedobory żywności obarczył Hamas oraz ONZ.

Według palestyńskich władz, w ostatnich tygodniach w Gazie z powodu niedożywienia zmarło kilkadziesiąt osób, a od początku wojny 127, w tym 85 dzieci. W sobotę w szpitalu Nasser w Chan Junis z powodu ostrego niedożywienia zmarła pięciomiesięczna dziewczynka, Zainab Abu Haleeb. - Trzy miesiące w szpitalu i oto, co w zamian - ona nie żyje - powiedziała matka dziecka, Israa Abu Haleeb, cytowana przez Reutera.

Minister izraelskiego rządu chce, żeby Izrael zajął całą Strefę Gazy i „zachęcił” Palestyńczyków do opuszczenia Palestyny

W czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że przerwy humanitarne w Strefie Gazy pozwolą zwiększyć skalę wsparcia humanitarnego, podkreślając jednocześnie, że Izrael nie zapewnił wystarczającej liczby tras dla konwojów z pomocą, utrudniając dotarcie do potrzebujących.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Pokój w Strefie Gazy oddala się. USA oskarżają Hamas o brak dobrej woli

Tymczasem na profilu ambasady Izraela w Polsce w serwisie YouTube pojawił się spot reklamowy, w którym lektor mówi, że „Izrael dopuścił setki ciężarówek, które wjechały do Gazy, a ONZ odmawia rozdzielenia pomocy”. „To jest celowy sabotaż ONZ. ONZ, rozdziel tę pomoc teraz” - pada na nagraniu.

Izrael całkowicie zablokował dopływ pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w marcu. W maju dopływ wznowiono, ale z nowymi ograniczeniami. Jednocześnie izraelskie władze zapewniają, że nie prowadzą wojny przeciw cywilom i nie łamią prawa międzynarodowego.

Eksplozja w Gazie, fotografia z niedzieli 27 lipca

Eksplozja w Gazie, fotografia z niedzieli 27 lipca

Foto: REUTERS/Amir Cohen

Minister bezpieczeństwa Izraela Itamar Ben Gwir skrytykował decyzję o zezwoleniu na zwiększenie dopływu pomocy humanitarnej do Gazy, która - jak relacjonował - została podjęta w sobotę bez jego udziału przez premiera Beniamina Netanjahu i przedstawicieli resortu obrony. - Będę walczył z tą decyzją, uważam, że dostarczanie pomocy jest głupotą, jest niewłaściwe i szkodzi naszym żołnierzom. To bardzo poważny błąd - powiedział. W wywiadzie dodał, że Izrael ma szansę, aby zająć całą Strefę Gazy i powinien „zachęcić” Palestyńczyków do „dobrowolnej emigracji”. - Trump też jest po naszej stronie, nie możemy ponownie przegapić tej szansy - mówił.

W Strefie Gazy coraz więcej głodujących dzieci i matek karmiących

W Strefie Gazy, w której przebywa ok. 2 mln osób, panuje kryzys humanitarny - ludzie, w tym dzieci, umierają z głodu. Placówki medyczne są zniszczone, a te, które działają, są przeciążone. Z powodu izraelskiej blokady brakuje jedzenia, leków i środków medycznych. W sobotę największa organizacja humanitarna na świecie, Światowy Program Żywnościowy (WFP), alarmowała, że prawie jedna trzecia mieszkańców Strefy Gazy przez całe dnie pozostaje bez jedzenia. Według agencji ONZ, w Gazie problem niedożywienia staje się coraz bardziej palący, a prawie 100 tys. dzieci i kobiet pilnie potrzebuje leczenia.

Reklama
Reklama
W niedzielę w Sydney zorganizowana została demonstracja pod hasłem „Zatrzymać ludobójstwo w Gazie”

W niedzielę w Sydney zorganizowana została demonstracja pod hasłem „Zatrzymać ludobójstwo w Gazie”

Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS

Organizacja Lekarze Bez Granic (MSF) alarmowała w piątek, że izraelskie władze „celowo wykorzystują głód jako broń w Strefie Gazy”, co sprawia, że głód osiąga tam bezprecedensowy poziom. W informacji dla prasy przekazano, że pracownicy organizacji przyjmują coraz więcej pacjentów cierpiących z powodu niedożywienia i sami mają trudności ze znalezieniem wystarczającej ilości pożywienia.

Lekarze Bez Granic podali, że 25 proc. przebadanych w ubiegłym tygodniu dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią cierpiało z powodu niedożywienia. W klinice MSF w mieście Gaza liczba osób zapisanych na leczenie niedożywienia wzrosła od połowy maja czterokrotnie, a odsetek dzieci poniżej piątego roku życia cierpiących na poważne niedożywienie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrósł trzykrotnie. Zdaniem MSF, w Strefie Gazy mieszkańcom zagraża nie tyle głód, co celowe głodzenie, za które odpowiedzialność spada na izraelskie władze.

Społecznicy wieźli do Gazy mleko dla niemowląt, zostali zatrzymani przez żołnierzy Izraela

Organizacja Flotylla Wolności poinformowała, że izraelskie siły zbrojne weszły na pokład łodzi, którą próbowano dostarczyć żywność do Strefy Gazy. Statek Handala został przechwycony przez Izrael na wodach międzynarodowych - podano. Flotylla Wolności oświadczyła, że 21 osób znajdujących się na pokładzie – obywatele Australii, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – zostało uprowadzonych przez izraelskich żołnierzy. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać cywilów z rękami w górze i uzbrojonych żołnierzy, przejmujących kontrolę nad jednostką.

Reklama
Reklama

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela oświadczyło, że izraelska marynarka wojenna uniemożliwiła łodzi „nielegalne wkroczenie do strefy morskiej u wybrzeży Gazy” i przełamanie blokady. Izraelskie władze podały, że załoga jest bezpieczna i jest transportowana do Izraela. Strona izraelska nie poinformowała, gdzie doszło do abordażu.

Statkiem Handala Flotylla Wolności wiozła do Gazy mleko w proszku dla niemowląt.

Tekst jest aktualizowany, wkrótce więcej informacji

Siły Obronne Izraela (IDF) oświadczyły w niedzielę, że zgodnie z decyzją polityczną w godz. 10:00-20:00 obowiązywać będą „lokalne, taktyczne zawieszenie broni, mające na celu zaspokojenie potrzeb humanitarnych”.

W komunikacie czytamy, że zawieszenie ma obowiązywać codziennie do odwołania na obszarach, w których w IDF nie prowadzi obecnie działań - w Al-Mawasi, Deir al-Balah i mieście Gaza.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1249
Konflikty zbrojne
Eskalacja na linii Tajlandia-Kambodża. Jest reakcja Donalda Trumpa
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Brak dowodów, że Hamas kradnie pomoc ONZ dla cywilów
Konflikty zbrojne
Spotkanie Zełenski-Putin? Optymizm Turcji, Kreml studzi entuzjazm
Konflikty zbrojne
Izrael zgodził się na zagraniczne dostawy żywności do Strefy Gazy
Reklama
Reklama