Pakiet onkologiczny: nie wszystkie przychodnie podpisały kontrakty z NFZ

Nie wiadomo, czy przychodnie z Porozumienia Zielonogórskiego będą otwarte po 1 stycznia, bo nie podpisały jeszcze umów z NFZ.

Publikacja: 29.12.2014 08:39

Pakiet onkologiczny: nie wszystkie przychodnie podpisały kontrakty z NFZ

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski

Nie wszyscy lekarze rodzinni podpisali kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aneksy do umów udało się sygnować doktorom z wielkopolskiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). A pomiędzy medykami z Porozumienia Zielonogórskiego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych i resortem zdrowia do zgody jeszcze nie doszło. W poniedziałek ma się odbyć kolejna tura rozmów w ministerstwie. Nie jest zatem pewne, czy po Nowym Roku jedna trzecia przychodni w Polsce będzie przyjmować pacjentów.

Przypomnijmy, że kością niezgody między ministrem Arłukowiczem a lekarzami są stawki wynagrodzenia za nowe obowiązki z przepisów pakietu kolejkowego i onkologicznego. Lekarze z PPOZ wynegocjowali stawkę kapitacyjną na poziomie 136,80 zł rocznie. Chodzi o kwotę, jaką medycy dostaną rocznie za każdego pacjenta zapisanego na ich listę. Do tej pory ta stawka wynosiła 96 zł. Od 1 lipca 2015 r. lekarzom, którzy wykonają pacjentom odpowiednią liczbę badań diagnostycznych, NFZ podwyższy wynagrodzenie do 140,04 zł. Jeśli niektórzy medycy przekroczą pułap badań określonych przez NFZ, ich stawka kapitacyjna wzrośnie do 144 zł. Takie też zapisy znalazły się w podpisanym przez prezesa NFZ zarządzeniu dotyczącym podstawowej opieki zdrowotnej.

– Cieszymy się z tych zmian, bo od 2008 r. nie było podwyżki stawki kapitacyjnej. Od przyszłego roku będzie ona wzrastała w zależności od diagnostyki. To system motywacyjny zachęcający lekarzy rodzinnych do wykonywania pacjentom większej liczby badań – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego negocjują jeszcze warunki zarządzenia NFZ, bo chcą, by pozostawić wyższe wynagrodzenie m.in. za leczenie pacjentów z cukrzycą. Do tej pory. jeśli mieli takich chorych pod opieką, NFZ płacił im trzykrotność stawki kapitacyjnej.

Lekarzom z PPOZ udało się też dojść do porozumienia z resortem zdrowia co do pacjentów wyświetlających się w eWUŚ na czerwono, czyli teoretycznie nieubezpieczonych. Fundusz zapowiadał bowiem, że po 1 stycznia przestaje płacić lekarzom za takie osoby zapisane na ich listy. Chodzi o 2 mln osób, z których część przebywa na emigracji.

– Ustaliliśmy z ministrem, że nie wytnie takich osób z naszych list, ale też NFZ za nie nie będzie płacił dopóty, dopóki się do nas nie zgłoszą. Bo jeśli tak się stanie, to zapewnimy im bezpłatne leczenie, oni złożą oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia, a wtedy fundusz nam zapłaci – wyjaśnia prezes Janicka.

Jednorazowe złożenie oświadczenia przez pacjenta będzie skutkowało trzymiesięcznym okresem płatności dla przychodni.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność