Wykreślenie szkoły niepublicznej z ewidencji szkół i placówek niepublicznych nie wymaga wcześniejszej decyzji nakazującej usunięcie uchybień. Wystarczy stwierdzenie w trybie nadzoru pedagogicznego, że szkoła nie wykonuje wydanych zaleceń – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając trzy skargi kasacyjne spółki z o.o. AP Edukacja w Rzeszowie.
[srodtytul]Bez wyznaczenia terminu[/srodtytul]
Spółka prowadzi w tym mieście trzy szkoły: dwa licea i jedną szkołę policealną. W 2006 r. zostały one wpisane do prowadzonej przez miasto ewidencji szkół i placówek niepublicznych, a prezydent Rzeszowa nadał im uprawnienia szkół publicznych. Rok później wydał decyzję o wykreśleniu ich z ewidencji na wniosek podkarpackiego kuratora oświaty po kontrolach wizytatorów, które wykazały naruszenie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6292B73E97ACFB48A662619D224419F3?id=175841]ustawy o systemie oświaty (u.s.o.)[/link]. Jej art. 83 ust. 1 pkt 3 mówi, że wpis do ewidencji szkół niepublicznych podlega wykreśleniu po stwierdzeniu w trybie nadzoru pedagogicznego, że działalność szkoły lub placówki jest sprzeczna z przepisami ustawy lub statutem, jeżeli osoba prowadząca szkołę lub placówkę w wyznaczonym terminie nie zastosowała się do poleceń nadzoru pedagogicznego. Wykreślenie następuje w drodze decyzji i jest równoznaczne z likwidacją szkoły lub placówki.
Spółka odwołała się do kuratora oświaty. Jej zdaniem postępowania w sprawie wykreślenia szkół z ewidencji powinny być umorzone, gdyż kurator nie wydał decyzji polecających usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie – co przewiduje art. 34 ust. 1 u.s.o. Dopiero gdyby szkoły nie wykonały takich decyzji, można by wszcząć postępowanie o wykreślenie ich z ewidencji.
Podkarpacki kurator oświaty uchylił decyzje prezydenta Rzeszowa, gdyż nie miały one właściwego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Nie uwzględnił jednak wniosku o umorzenie postępowania, lecz przekazał sprawę prezydentowi Rzeszowa do ponownego rozpoznania.