Na potrzeby przeprowadzanej kwalifikacji wojskowej starosta może zatrudnić rejestratorów osób stawających przed komisją. Artykuł 32a ust. 1 pkt 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że nie może być ich więcej niż czterech.
Przepis ten określa również podstawę zatrudnienia osób rejestrujących. Będą to umowy-zlecenia lub terminowe umowy o pracę. Na potrzeby organizowanej kwalifikacji wojskowej starosta może zatrudnić jedną osobę, która będzie prowadzić zajęcia z osobami zgłaszającymi się do kwalifikacji. W miastach na prawach powiatu osoby te są przyjmowane do pracy przez prezydenta miasta.
Jak wynika z art. 32a ust. 2 omawianej ustawy, osobom zatrudnionym przez starostę przysługuje wynagrodzenie. Zgodnie z tym przepisem nie może być ono niższe niż wynagrodzenie referentów z wykształceniem średnim, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.
Tymi przepisami będzie rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Z pkt 10 części F tabeli III załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wynika natomiast, że osoba zatrudniona na stanowisku referenta może otrzymywać maksymalne wynagrodzenie zasadnicze na poziomie IX kategorii zaszeregowania, czyli 1350 zł.