Ci, którym lipcowe nawałnice wyrządziły szkody, mogą liczyć na pomoc państwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – tak jak po ubiegłorocznych powodziach – uruchamia środki m.in. na odbudowę zniszczonych domów. Do wojewodów kieruje zaś pisma, w których ustala zasady ich przyznawania przez gminy. Te ostatnie muszą pamiętać, że samo powołanie się na ministerialne wytyczne nie uzasadnia odmowy przyznania pomocy.
Ministerstwo przypomina
Pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych przyznawana jest w formie zasiłków celowych wypłacanych na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1362 ze zm.). Oznacza to, że decyzję wydaje właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo upoważniony przez niego kierownik ośrodka pomocy społecznej. Ośrodki dokonują też wypłaty przyznanych środków. Co istotne, prawo do zasiłku nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.
Prawo do świadczenia nie jest zależne od kryterium dochodowego
15 lipca minister spraw wewnętrznych i administracji wystosował do wojewodów łódzkiego i mazowieckiego pismo przypominające zasady przyznawania pomocy osobom i rodzinom poszkodowanym przez burze i huragany. Wynika z niego, że po pierwsze, pomoc jest przyznawana wyłącznie na remont budynków lub lokali mieszkalnych. Po drugie, że ubiegać się o nią mogą zarówno rodziny, jak i osoby samotnie gospodarujące w zniszczonym budynku (lokalu).
Warunkiem ubiegania się o pomoc jest „prowadzenie w dniu wystąpienia zdarzenia klęskowego gospodarstwa domowego w budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym zniszczonym lub uszkodzonym". Oznacza to, że jeżeli w zniszczonym (uszkodzonym) budynku (lokalu) gospodarstwo domowe nie było prowadzone w dniu zdarzenia, nie zachodzą przesłanki do przyznania pomocy. Pomoc nie przysługuje również na remont budynków (lokali) innych niż mieszkalne (np. budynków w budowie, domów rekreacyjnych, letniskowych, budynków i zabudowań gospodarczych) ani na remont obiektów o innym charakterze niż mieszkalny (np. dróg dojazdowych).