Z opóźnieniem wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie dziennika gospodarowania wodą. Już od 18 marca obowiązuje bowiem przepis prawa wodnego nakładający na użytkowników budowli piętrzących, czyli tam, progów wodnych itp., o wysokości piętrzenia większej niż 1 m i przepływie średnim rocznym powyżej 1 m sześc./s obowiązek prowadzenia takiego dziennika.
Trzeba w nim dokonywać wpisów zawsze po włączeniu lub zamknięciu upustów i raz dziennie o 6 rano. W okresie powodzi częstotliwość notatek się zwiększa – należy je robić co trzy godziny.
Także dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych. Nabierają też mocy dwa inne – dotyczące stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz form i sposobu prowadzenia monitoringu jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych. To regulacje, z których będą korzystać i które będą interpretować przede wszystkim specjaliści. Pomagają one określić jakość wód i dzięki uzyskanym informacjom działać na rzecz poprawy ich stanu. Dla laików, którzy zetkną się z takimi opracowaniami, ważne jest, że na mapach dobry stan wód określa się kolorem niebieskim, a zły – czerwonym.
podstawa prawna: rozporządzenia ministra środowiska z 9 i 15 listopada 2011 r. DzU nr 257, poz. 1545 i 1546,