Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania te obejmują sprawy ładu przestrzennego, gminnych dróg ulic i placów, wodociągów i kanalizacji, czy pomocy społecznej.
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce katalog art. 7 ustawy o samorządzie gminnym rozszerzyć, dodając do niego nowe zadanie, którym ma być udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym. Bezpłatna pomoc prawna ma być udzielana na zasadach określonych przez gminę.
Wprowadzenie takich rozwiązań przewiduje wniesiony do Sejmu 22 lutego 2012 r. projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Jego autorami są posłowie SLD. Projekt określa również komu bezpłatna pomoc prawna udzielana przez gminę ma przysługiwać. Są to osoby najuboższe, czyli podmioty wymienione w art. 7 pkt 2 - 15 ustawy o pomocy społecznej. Są to m.in. sieroty, bezdomni i bezrobotni, niepełnosprawni, ofiary przemocy w rodzinie, alkoholicy oraz narkomani.
Posłowie proponują, aby bezpłatną pomoc prawna udzielana tym osobom obejmowała konsultacje prawnicze, porady prawne oraz pomoc w pisaniu pism procesowych. Nie będzie ona natomiast obejmować swoim zakresem zastępstwa prawnego i procesowego stron.
- Zakres zakładanej w projekcie pomocy prawnej został pozostawiony do decyzji każdej z gmin - czytamy w uzasadnieniu. - W najprostszym założeniu pomoc prawna może być świadczona przez radcę prawnego bądź adwokata zatrudnionego w urzędzie gminy, np. na zasadach pełnienia dyżuru w wyznaczonych terminach. Ciężar sfinansowania realizacji nowego zadania ma w całości obciążać gminny budżet.