W jednym mieszkaniu chronionym będą mogły mieszkać maksymalnie trzy osoby, a minimalna powierzchnia użytkowa na jednego lokatora nie może być mniejsza niż 12 mkw.
W mieszkaniu chronionym ma być prowadzona nauka samodzielności życiowej i wykonywania ról społecznych. Pomoc w przemieszczaniu się i czynnościach w życiu codziennym powinna być świadczona przynajmniej przez trzy godziny dziennie. Takie regulacje przewiduje wchodzące w niedzielę w życie rozporządzenie w sprawie mieszkań chronionych. Do tej pory nie wiadomo było, jak dokładnie ma przebiegać opieka nad lokatorami.
Prawo do mieszkania chronionego może uzyskać osoba, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje pomocy w codziennym życiu, ale nie wymaga stałej opieki. W takich lokalach znajdują schronienie m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi, opuszczające rodzinę zastępczą bądź placówkę opiekuńczo-wychowawczą.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem pracownik socjalny, psycholog, terapeuta, asystent niepełnosprawnego powinni też zagospodarować czas wolny mieszkańca.
Przynajmniej raz na trzy miesiące sytuacja lokatora będzie oceniana i w razie potrzeby program usamodzielniania lub program wspierania będzie zmieniany. Gminy będą miały czas na dostosowanie mieszkań i opieki nad ich lokatorami do nowych standardów do końca 2014 r.