Rada Miejska w Woźnikach uchwaliła w 2010 r. zmianę zasad wynajmowania lokali z gminnego zasobu mieszkaniowego. Uchwała wprowadzała szereg ograniczeń w możliwości ubiegania się o taki lokal. Między innymi z grona uprawnionych do rozpatrzenia wniosku o najem wykluczone zostały osoby niezameldowane na terenie gminy Woźniki, a także osoby, które kiedykolwiek posiadały w przeszłości lokal lub budynek, a następnie zbyły go lub zdały dobrowolnie, zrzekły się praw do niego bądź dobrowolnie zamieniły na mniejszy.
Wojewoda Śląski zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego jako niezgodną z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jego zdaniem doszło również do naruszenia konstytucyjnej zasady równego traktowania przez władze publiczne.
- Przyjęcie takich regulacji pozbawia z góry określoną kategorię mieszkańców prawa do brania udziału w życiu społeczności lokalnej – stwierdził wojewoda.
Zakwestionował także przepis uchwały, który określał zasady wynajmowania lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony, za zapłatą czynszu ustalonego w drodze publicznej licytacji. Rada Miejska w Woźnikach wskazała, że w ten sposób wynajmowane będą lokale o podwyższonym standardzie, tj. wyposażone w centralne ogrzewanie. Kolejno wskazała reguły ustalania stawki wyjściowej do licytacji, wprowadziła zasadę, że wylicytowana stawka obowiązywać ma co najmniej jeden rok od podpisania umowy najmu, a wówczas podlegać ma indeksacji. Następnie wskazała, iż o wynajęcie takiego mieszkania nie mogą się ubiegać osoby pozbawione stałego źródła dochodu, bądź utrzymujące się wyłącznie ze świadczeń pomocy społecznej. Wprowadziła też wymogi dochodowe: lokale te przeznaczone zostały dla osób legitymujących się wyższym dochodem niż osoby ubiegające się o najem lokalu na zasadach ogólnych.
Stanowisko wojewody podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 12 kwietnia 2012 (sygn. akt II SA/Gl 827/11).