Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) uważa, że to wojewodowie są właściwi do sprawowania kontroli legalności uchwał samorządów dotyczących m.in. opłat za odbiór odpadów od mieszkańców. Innego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który wskazał, że właściwe w tych kwestiach są regionalne izby obrachunkowe. Orzeczenie tego sądu może być powodem skarg gmin na decyzje wojewodów, gdy zaczną oni kwestionować uchwały dotyczące opłat za odbiór odpadów.
Powstało zamieszanie
Najpierw wszyscy byli przekonani, że to regionalne izby obrachunkowe są właściwe do kontrolowania poprawności uchwał gmin dotyczących opłat za odbiór odpadów. Tymczasem 6 grudnia 2012 r. MAC wystosowało pismo do wojewodów i prezesów izb obrachunkowych, w którym wskazuje, że właściwi do sprawdzania tych uchwał są jednak wojewodowie. Ministerstwo wskazało, że przemawia za tym fakt, iż nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1 lipca 2011 r. określiła, że to wojewoda ma wzywać gminę, gdy nie podejmie ona odpowiednich uchwał w określonym terminie. A gdy jego ponaglenie nic nie da, jest on właściwy do wydania zarządzenia zastępczego. Może zatem ustalić takim zarządzeniem opłaty za gospodarowanie odpadami.
Zupełnie inne światło na problem rzuca orzeczenie WSA w Lublinie z 28 grudnia 2012 r. Sąd ten rozpatrywał skargę jednej z gmin na kolegium regionalnej izby obrachunkowej, która unieważniła uchwałę rady gminy w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanymi przez właściciela nieruchomości. Sąd oddalił tę skargę.
– Sąd uznał więc, że to regionalne izby obrachunkowe są właściwe do badania legalności uchwał w sprawach opłat za odbiór odpadów – zaznacza Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners. Dodaje, że opinia ministerstwa jest jedynie interpretacją przepisów.
W uzasadnieniu do wyroku lubelski sąd wskazał, że opłata za gospodarowanie odpadami jest opłatą lokalną, a nadzór nad nimi należy do regionalnych izb obrachunkowych.