Wybór na radnego a praca w starostwie powiatowym

Publikacja: 12.07.2013 12:19

Trzy dni temu zostałem wybrany na radnego powiatu (wtedy ogłoszono wynik wyborów). Od miesiąca zaś jestem zatrudniony na podstawie bezterminowego kontraktu o pracę w starostwie tego powiatu. Słyszałem, że w sytuacji objęcia mandatu mam obowiązek wystąpić do pracodawcy w określonym terminie o urlop bezpłatny (chyba siedem dni). Czy to jest prawda, a jeżeli tak, to jakie są konsekwencje niezgłoszenia, ewentualnie przekroczenia terminu do złożenia wniosku o udzielenie tej przerwy?

Radny, który przed uzyskaniem mandatu wykonywał pracę w ramach stosunku pracy w starostwie powiatowym lub pełnił funkcję kierownika jednostki organizacyjnej tego powiatu, w którym objął mandat, zobligowany jest do złożenia wniosku o urlop bezpłatny w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, przed złożeniem ślubowania (czyli przed objęciem mandatu) pod rygorem uznania, po bezskutecznym upływie tego 7-dniowego terminu, że zrzekł się mandatu. Tak stanowi art. 24 ust. 1 w zw. z ust. 5 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

W świetle zaś art. 24 ust. 2  tej ustawy urlop bezpłatny otrzymuje się na okres sprawowania mandatu bez względu na rodzaj i okres trwania angażu. Zgodnie z ust. 3 ustawy stosunek pracy zawarty na czas określony, który ustałby przed dniem wygaśnięcia mandatu, przedłuża się do trzech miesięcy po upływie tego terminu (czyli do trzech  miesięcy po wygaśnięciu mandatu). W odniesieniu do radnego pełniącego funkcję kierownika jednostki organizacyjnej przejętej lub utworzonej przez powiat w czasie kadencji, wskazany okres upływa po sześciu miesiącach od dnia przejęcia lub utworzenia tej jednostki. Po wygaśnięciu mandatu radnego odpowiednio starostwo powiatowe lub powiatowa jednostka organizacyjna przywraca go do obowiązków służbowych na tym samym lub równorzędnym stanowisku pracy, z uposażeniem odpowiadającym wynagrodzeniu, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu bezpłatnego. Radny zobligowany jest zgłosić gotowość przystąpienia do pracy w terminie siedmiu dni od wygaśnięcia mandatu.

Czytelnik zobowiązany jest do wystąpienia do pracodawcy w ciągu czterech dni (bo trzech dni wcześniej ogłoszono wynik wyborów), koniecznie przed złożeniem ślubowania, z wnioskiem o urlop bezpłatny. Niezgłoszenie tego wniosku w terminie będzie oznaczało zrzeczenie się mandatu.

Podstawa prawna

Art. 20 ust. 1 oraz art. 24–25 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU 2013 r., poz. 595).

Jestem radnym powiatu. Jeden z członków zarządu, który nie jest przewodniczącym tego organu, chce złożyć rezygnację (1 sierpnia). Czy rada powiatu ma obowiązek podjąć jakąś uchwałę, a jeżeli tak, to jaką i w jakim terminie?

Zgodnie z art. 31c ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w przypadku złożenia rezygnacji z członkostwa w zarządzie przez osobę niebędącą przewodniczącym tego organu rada powiatu podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu jej z pełnienia obowiązków członka zarządu zwykłą większością głosów nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Zaniechanie powzięcia takiej uchwały w zakreślonym czasie jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być ona przyjęta. Gdy taką rezygnację złożono, starosta zobligowany jest w ciągu jednego miesiąca od daty przyjęcia rezygnacji lub upływu ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być powzięta komentowana uchwała, przedstawić radzie powiatu nową kandydaturę członka zarządu.

Odpowiadając zatem na pytanie: radę powiatu obciąża obowiązek powzięcia uchwały ws. przyjęcia rezygnacji i zwolnienia członka zarządu z pełnienia obowiązków. Ma na to najwyżej jeden miesiąc od daty złożenia rezygnacji przez członka. Zakładając więc, że rezygnacja nastąpi 1 sierpnia uchwała będzie musiała być przyjęta najpóźniej do 31 sierpnia. W przeciwnym wypadku kolega czytelnika i tak utraci status członka zarządu ostatniego dnia sierpnia o północy.

Podstawa prawna

Art. 31c ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 2013 r., poz. 595).

—Anna Borysewicz, adwokat prowadzący kancelarię w Płocku

Trzy dni temu zostałem wybrany na radnego powiatu (wtedy ogłoszono wynik wyborów). Od miesiąca zaś jestem zatrudniony na podstawie bezterminowego kontraktu o pracę w starostwie tego powiatu. Słyszałem, że w sytuacji objęcia mandatu mam obowiązek wystąpić do pracodawcy w określonym terminie o urlop bezpłatny (chyba siedem dni). Czy to jest prawda, a jeżeli tak, to jakie są konsekwencje niezgłoszenia, ewentualnie przekroczenia terminu do złożenia wniosku o udzielenie tej przerwy?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne