Trzy dni temu zostałem wybrany na radnego powiatu (wtedy ogłoszono wynik wyborów). Od miesiąca zaś jestem zatrudniony na podstawie bezterminowego kontraktu o pracę w starostwie tego powiatu. Słyszałem, że w sytuacji objęcia mandatu mam obowiązek wystąpić do pracodawcy w określonym terminie o urlop bezpłatny (chyba siedem dni). Czy to jest prawda, a jeżeli tak, to jakie są konsekwencje niezgłoszenia, ewentualnie przekroczenia terminu do złożenia wniosku o udzielenie tej przerwy?
Radny, który przed uzyskaniem mandatu wykonywał pracę w ramach stosunku pracy w starostwie powiatowym lub pełnił funkcję kierownika jednostki organizacyjnej tego powiatu, w którym objął mandat, zobligowany jest do złożenia wniosku o urlop bezpłatny w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, przed złożeniem ślubowania (czyli przed objęciem mandatu) pod rygorem uznania, po bezskutecznym upływie tego 7-dniowego terminu, że zrzekł się mandatu. Tak stanowi art. 24 ust. 1 w zw. z ust. 5 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.
W świetle zaś art. 24 ust. 2 tej ustawy urlop bezpłatny otrzymuje się na okres sprawowania mandatu bez względu na rodzaj i okres trwania angażu. Zgodnie z ust. 3 ustawy stosunek pracy zawarty na czas określony, który ustałby przed dniem wygaśnięcia mandatu, przedłuża się do trzech miesięcy po upływie tego terminu (czyli do trzech miesięcy po wygaśnięciu mandatu). W odniesieniu do radnego pełniącego funkcję kierownika jednostki organizacyjnej przejętej lub utworzonej przez powiat w czasie kadencji, wskazany okres upływa po sześciu miesiącach od dnia przejęcia lub utworzenia tej jednostki. Po wygaśnięciu mandatu radnego odpowiednio starostwo powiatowe lub powiatowa jednostka organizacyjna przywraca go do obowiązków służbowych na tym samym lub równorzędnym stanowisku pracy, z uposażeniem odpowiadającym wynagrodzeniu, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu bezpłatnego. Radny zobligowany jest zgłosić gotowość przystąpienia do pracy w terminie siedmiu dni od wygaśnięcia mandatu.
Czytelnik zobowiązany jest do wystąpienia do pracodawcy w ciągu czterech dni (bo trzech dni wcześniej ogłoszono wynik wyborów), koniecznie przed złożeniem ślubowania, z wnioskiem o urlop bezpłatny. Niezgłoszenie tego wniosku w terminie będzie oznaczało zrzeczenie się mandatu.
Podstawa prawna
Art. 20 ust. 1 oraz art. 24–25 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU 2013 r., poz. 595).