Właściciel przedszkola nie podważy budżetu miasta przed sądem

Samo określenie wysokości planowanej dotacji dla określonego podmiotu w uchwale budżetowej rady gminy nie daje prawa do jej zaskarżenia.

Publikacja: 04.10.2014 17:21

Czego dotyczył spór

W grudniu 2013 r. rada miejska ustaliła budżet gminy. Cztery miesiące później uchwałę zaskarżył jeden z obywateli. W skardze do sądu administracyjnego domagał się stwierdzenie jej nieważności w całości. Tłumaczył, że prowadzi niepubliczne przedszkole. W kwietnia 2009 r. zostało ono wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez miasto.

Przedsiębiorca zauważył, że w zaskarżonej uchwale budżetowej w dziale 801 rozdział 80104 wskazano łącznie, jako źródło dochodów „przedszkola", wpływy z usług. Również w części dotyczącej planowanych wydatków nie zostały wyodrębnione wydatki na dzieci w wieku żłobkowym. Wydatków na utrzymanie żłobków nie wyodrębniono też w uchwale w dziale dotyczącym polityki społecznej. A to zdaniem skarżącego narusza art. 39 ust. 1, 2 i 4 ustawy o finansach publicznych i przepisy wykonawcze.

Mężczyzna przekonywał, że jego interes prawny w zaskarżeniu uchwały wynika z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z tym przepisem dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Skoro więc wydatki na dzieci w wieku żłobkowym nie są wyodrębnione w budżecie pod osobną pozycją, ich liczba automatycznie wpływa (zaniża) podstawę do obliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

W odpowiedzi na skargę rada miejska  wniosła o jej oddalenie, a nawet o odrzucenie. Jej zdaniem skarżący nie wykazał bowiem, że posiada legitymację czynną do wniesienia skargi.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie uwzględnił skargi właściciela przedszkola. Przypomniał, że przedmiotem skargi jest uchwała budżetowa. Jest to plan dochodów i wydatków gminy w ramach polityki finansowej jednostki samorządu terytorialnego.

W ocenie WSA nie kreuje ona bezpośrednio żadnych uprawnień czy zobowiązań osób trzecich. Taki charakter uchwały budżetowej wynika z przyjętej koncepcji samorządu terytorialnego, według której gmina, jako wspólnota jej mieszkańców, jest podmiotem prawa. Samorząd oznacza prawo do zarządzania określonym zakresem spraw publicznych na własną odpowiedzialność, w interesie mieszkańców. Zadania gminy realizowane są za pośrednictwem wybieralnych organów. Do uchwalenia budżetu uprawniona jest wyłącznie rada gminy. Mieszkańcy nie mogą korygować budżetu w trybie skargi wniesionej na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Jak podkreślił sąd, swoje uprawnienia w tym zakresie wynikające z przynależności do wspólnoty realizują przez udział w wyborach, a w określonych sytuacjach również w referendum.

Sąd zauważył, że interes prawny w zaskarżeniu uchwały budżetowej skarżący upatruje w art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty. W ocenie WSA nie ma jednak racji. Ponadto samo określenie wysokości planowanej dotacji dla określonego podmiotu w uchwale budżetowej rady gminy nie rodzi określonego uprawnienia co do możliwości jej zaskarżenia. Uchwała budżetowa jako plan dochodów i wydatków jednostki samorządu terytorialnego nie kreuje bezpośrednio żadnych uprawnień osób trzecich czy też zobowiązań wobec osób trzecich.

Wyrok WSA we Wrocławiu ?z 6 sierpnia 2014 r., ?sygn. III SA/Wr 354/14

Czego dotyczył spór

W grudniu 2013 r. rada miejska ustaliła budżet gminy. Cztery miesiące później uchwałę zaskarżył jeden z obywateli. W skardze do sądu administracyjnego domagał się stwierdzenie jej nieważności w całości. Tłumaczył, że prowadzi niepubliczne przedszkole. W kwietnia 2009 r. zostało ono wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez miasto.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem