Będą zmiany w prawie wodnym. W środę w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Jego autorem jest rząd. Celem zmian jest likwidacja wątpliwości interpretacyjnych oraz wprowadzenie uproszczeń do przepisów.
Nowela wprowadza ułatwienia w prowadzeniu postępowań administracyjnych. Chodzi o te, w których jest wiele stron postępowania.
Zmiana dotyczy przede wszystkim doręczania postanowień o wszczęciu postępowania oraz zapewnienia możliwości zapoznania się z dowodami lub uczestniczenia w postępowaniu. Proponuje się również likwidację obowiązków związanych z ogłaszaniem w prasie lokalnej informacji o wszczęciu postępowań w sprawie wydawania pozwolenia wodnoprawnego. Podmioty, które mają zawarte umowy z Wodami Polskimi, będą mogły kontynuować umowy bez konieczności przeprowadzania przetargu.
Rząd chce również wprowadzić w okresie przejściowym (do 31 grudnia 2020 r.) obowiązek składania przez podmioty korzystające z usług wodnych oświadczeń. To na ich podstawie będą ustalane opłaty.
Oświadczenia mają m.in. zawierać m.in. informacje o ilości pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych z uwzględnieniem podziału na cele lub potrzeby.