Kapitał zakładowy stanowi podstawę odpowiedzialności spółki wobec jej wierzycieli oraz gwarancję jej wypłacalności. Jednocześnie jego podwyższenie może stanowić źródło finansowania określonych inwestycji. O sposobie przeznaczenia środków z podwyższonego kapitału decyduje zarząd spółki, ale gmina jako udziałowiec, może wyrazić zgodę na jego podwyższenie.
Kapitał zakładowy jest pierwotnym majątkiem spółki. Jest to również oznaczona kwota pieniężna stanowiąca sumę udziałów wszystkich wspólników. Innymi słowy jest to wartość czystego majątku spółki, którą spółka w interesie jej wierzycieli zobowiązuje się utrzymać w całości.
Kapitał zakładowy stanowi bowiem podstawę odpowiedzialności spółki wobec jej wierzycieli oraz gwarancję jej wypłacalności, a w konsekwencji jedynie w tym celu jest tworzony i może być podwyższany. Jednocześnie jego podwyższenie może stanowić źródło finansowania określonych inwestycji. W konsekwencji gmina jako udziałowiec może określić cel, w jakim podwyższa kapitał zakładowy.
Jak wynika z art. 257 i nast. kodeksu spółek handlowych, o podwyższeniu kapitału zakładowego decydują wspólnicy spółki i to oni też wnoszą ten kapitał. Pamiętać jednak należy, że zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o gospodarce komunalnej „w jednoosobowych spółkach jednostek samorządu terytorialnego funkcję zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) pełnią organy wykonawcze tych jednostek samorządu terytorialnego”. Oznacza to, że w stosunku do gminnej spółki podejmuje ją wójt (burmistrz, prezydent miasta).
[i]Podstawa prawna: