Wójt wybrany, a rządzi poprzednik

Do czasu złożenia ślubowania przez zwycięzcę władzę w mieście sprawuje stary wójt

Publikacja: 08.03.2011 03:55

Wójt wybrany, a rządzi poprzednik

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W Oświęcimiu  wybory samorządowe wygrał Jacek Grosser, który ze względów zdrowotnych do tej pory nie złożył ślubowania. Miastem rządzi więc wciąż jego poprzednik. Wszystko zgodnie z prawem. Jak bowiem stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym,  po upływie kadencji wójt  (prezydent, burmistrz) pełni   swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego. Objęcie obowiązków  następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania (art. 29a ust. 1).

– Prezydent nie złożył ślubowania z usprawiedliwionej przyczyny, nie ma więc powodu, aby sytuację tę traktować jako odmowę jego złożenia –wyjaśnia  prof. Andrzej Szewc z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Aby dopełnić formalności, przewodniczący rady może zwołać sesję tam, gdzie chory przebywa, np. w szpitalu – dodaje.

Złożenie ślubowania przez prezydenta przebywającego w szpitalu  będzie miało ten skutek, że obowiązki prezydenta miasta  przestanie pełnić  ten, który wybory przegrał. Przejmie je osoba wyznaczona przez premiera. Chory prezydent nie może bowiem – przebywając na zwolnieniu lekarskim – powołać i wyznaczyć pierwszego zastępcy.

Rozwiązaniem sytuacji mogą być przedterminowe wybory. Aby je jednak przeprowadzić, konieczne jest stwierdzenie, że mandat chorego prezydenta wygasł. I tutaj natykamy się na problem. Ani ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta, ani gminna ustawa ustrojowa nie przewidują bowiem  jako przyczyny wygaśnięcia mandatu długotrwałej choroby.

– Gmina, będąc pracodawcą, nie może wystąpić z wnioskiem ani do lekarza orzecznika, ani do ZUS w celu stwierdzenia długotrwałej niezdolności do pracy – wyjaśnia Katarzyna Dulewicz, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa. – Na badania lekarskie w celu orzeczenia takiej niezdolności może skierować pracownika jedynie ZUS. Zgodnie z art. 116 ustawy o emeryturach i rentach z FUS z odpowiednim wnioskiem do ZUS występuje tylko pracownik. Może to zrobić przez pełnomocnika, ale nigdy wbrew  swojej woli. Artykuł 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o bezpośrednim wyborze nie znajdzie w omawianym przypadku zastosowania.

Pozostaje jeszcze referendum zorganizowane na wniosek mieszkańców  albo rady gminy. Wnioski takie można jednak złożyć w określonych terminach. Mieszkańcy mogą go skutecznie złożyć po upływie dziesięciu miesięcy od dnia wyborów (art. 5 ust. 2 ustawy o referendum lokalnym), a radni miesiąc wcześniej (art. 28b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

Jest  jeszcze jedna możliwość: pisemne zrzeczenie się mandatu przez chorego prezydenta (art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o bezpośrednim wyborze).

Posłowie doprecyzują przepis

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, który ma zapobiegać powstawaniu w przyszłości takich sytuacji jak opisana w tekście (druk sejmowy nr 3907). Oto najważniejsze założenia projektu:

- w przypadku zaistnienia przemijającej przeszkody w wykonywaniu mandatu po wyborze, a przed złożeniem ślubowania, kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów, a nie dotychczasowy wójt;

- ślubowanie wójt składa przed radą albo na piśmie, podając informację o tym do publicznej wiadomości;

- niezłożenie ślubowania w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów jest równoznaczne z odmową jego złożenia (wygaśnięcie mandatu).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr